banner2

Bu neyin hazırlığı? İran, Azerbaycan sınırına yığınak yapıyor

Karabağ Ermeni işgali altındayken sınırda tatbikata gerek duymayan İran, bölge Azerbaycan'a geçince hudut hattına 'tatbikat' adı altında yığınak yapmaya başladı.

Dünya 29.09.2021, 13:10 29.09.2021, 13:48
Abone ol
Bu neyin hazırlığı? İran, Azerbaycan sınırına yığınak yapıyor

İran-Azerbaycan sınır bölgesinde tuhaf gelişmeler oluyor. Türkiye'nin kardeş Azeri ordusuyla üst üste yaptığı tatbikatların ardından İran ordusu, Karabağ hududuna 'tatbikat' adı altında yoğun yığınak yapmaya başladı. Yüzlerce zırhlı araç, obüs ve roketatar sistemini konvoylar halinde Zengilan bölgesine taşıyan Tahran, burada yaklaşık 10 gündür helikopterlerin de desteğiyle gövde gösterisi yapıyor. Karabağ toprakları geçtiğimiz yılki savaşın ardından büyük ölçüde Azerbaycan'a geçmesine rağmen Bakü yönetimini dikkat almaz tavrını sürdüren İran, Zengilan'daki sınır kapısını kullanarak Ermenistan'a tırlarla destek gönderme girişimlerine son vermek zorunda kaldı. Bakü'nün Tahran'a nota vermesine neden olan krize şimdi bir de tatbikat eklendi. Sözkonusu tatbikatın, Karabağ'a giriş yapan İran tırlarının Azerbaycan askerleri tarafından detaylıca kontrol edilmesi sonrasında başlaması dikkat çekti. 

Karabağ Zaferi'nin 1. yıldönümünde İlham Aliyev ve Azerbaycan askerleri ellerinde şehitlerin fotoğraflarıyla yürüyüş gerçekleştirmişti.  

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev gelişmelerden hayli rahatsız. Önceki gün verdiği röportajda Aliyev, her ülkenin kendi topraklarında istediği gibi tatbikat yapacabileceğini, bunun egemenlik hakkı olduğunu ancak İran tatbikatının zamanlamasını manidar bulduğunu dile getirmişti. "Neden şimdi ve neden bizim sınırımızda? Bu soruları ben değil, Azerbaycan toplumu soruyor. Bu soruyu dünyadaki Azerbaycanlılar soruyor" diyen Aliyev, Cebrayıl, Zengilan ve Fuzuli bölgeleri Ermeni işgali altındayken Tahran'ın bu tip bir tatbikata on yıllar boyu gerek duymadığını hatırlattı. 

ALİYEV: NEDEN ŞİMDİ?

"Neden biz bu toprakları kurtardıktan sonra, 30 yıllık esaret ve işgale son verdirdikten sonra bu yapılıyor?" diye soran Aliyev, sınırdan kaçak TIR geçişleri için İran tarafının sahtekarlığa yöneldiğine de işaret etti. Aliyev, "İran tırlarına Ermeni plakaları yapıştırmaya çalıştılar. Böyle sahtekarlığa el attılar. Bizi kandırmaya çalıştılar. Öyle beceriksiz bir iş yaptılar ki aracın üstündeki tankerde Farsça yazılar, aşağıda ise Ermeni plakaları..." ifadelerini kullandı. 

Aliyev'in bu açıklamalarına İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade cevap verdi. Aliyev'in sözlerini 'şaşırtıcı bulduğunu' söyleyen Hatibzade, Azerbaycan sınırındaki tatbikatların 'siyonizme karşı yapıldığını' ileri sürdü: "Bu bir hakimiyet meselesidir ve tüm bölgenin barış ve istikrarı için yapılmaktadır. İran'ın sınırları yakınında siyonist rejimin varlığına müsamaha göstermeyeceği ve bu bağlamda kendi ulusal güvenliği için gerekli gördüğü her türlü tedbiri alacağı açıktır." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!