banner2

BRICS Zirvesi öncesinde Putin belirsizliği! Zirveye katılırsa tutuklanabilir

Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında verdiği tutuklama kararının ardından pek çok ülke bu karardan kaçınmanın yollarını ararken Güney Afrika Cumhuriyeti, BRICS Zirvesi'ne Putin'i davet etmeyi planlıyor.

Dünya 24.03.2023, 21:27 24.03.2023, 23:33
Abone ol
BRICS Zirvesi öncesinde Putin belirsizliği! Zirveye katılırsa tutuklanabilir

Önümüzdeki Ağustos ayında Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan BRICS Zirvesi öncesinde Putin belirsizliği yaşanıyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında aldığı yakalama kararından kaçınmanın hukuki yollarını araştırıyor.

HUKUKİ YÖNLERİ ARAŞTIRILIYOR

Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Naledi Pandor, BRICS Zirvesi'ne davet etmeyi planladıkları Putin'i ağırlamanın önündeki hukuki engelleri aşmak için araştırmalar yaptıklarını belirtti.

Roma Anlaşması'nın üye devletlerinden biri olduklarını belirten Pandor, bakanlık olarak bu konuda hukuki görüş beklediklerini dile getidi. 

Ukrayna halkının durumundan endişeli olduklarını kaydeden Pandor, "Yapmak istediğimiz şey, her iki ülkeyi de barışa ikna etmek için onlarla ilişki kurmaya devam edebileceğimiz bir konumda yer almak." ifadelerini kullandı.

Güney Afrika'da düzenlenecek BRICS Zirvesi'ne katılması beklenen Rusya Devlet Başkanı Putin'in hakkındaki tutuklama kararı sonrasında nasıl hareket edeceği bilinmezken, Roma Anlaşması'na taraf ülkelerden biri olan Güney Afrika Cumhuriyeti'nin UCM'nin aldığı karar gereği Putin'i tutuklayıp Lahey'e göndermekle yükümlü bulunuyor.

ÖMER EL BEŞİR HAKKINDAKİ KARAR UYGULANMAMIŞTI

2015 yılında Güney Afrika'nın ev sahipliğinde düzenlenen Afrika Birliği Zirvesi'ne katılan dönemin Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkındaki UCM'nin yakalama kararı bulunmasına rağmen tutuklanmamıştı.

Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'le BRICS ülkeleri grubunda yer alan ve bu yıl BRICS dönem liderliğini üstlenen Güney Afrika'nın UCM'nin Putin kararını da uygulamaması bekleniyor.

Kremlin ile mevcut Güney Afrikalı liderler arasında, ülkeyi 1948-1994 yılları arasında yöneten beyaz ırkçı Apartheid rejimiyle mücadele yıllarından kalma derin ilişkiler bulunuyor.

Güney Afrika, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri saldırısını kınayan karar tasarısına çekimser oy kullanan ülkeler arasında yer almıştı. Rusya Dışişleri Sergey Lavrov, ocakta Güney Afrika'yı ziyaret etmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!