Yandex Metrica

Böylesi ilk kez oluyor: Üst düzey komutan bir aylık 'cehennem' planını açıkladı

Böylesi ilk kez oluyor: Üst düzey komutan bir aylık 'cehennem' planını açıkladı

Tayvan merkezli Çin-ABD geriliminde ilkler yaşanıyor. Pekin yönetiminin birkaç gün önceki sert uyarılarına aldırmayan ABD Hint-Pasifik Komutanı Samuel Paparo, 'cehennem manzarası' (Hellscape) adını verdikleri robotik planı açıkladı. 

Dünya

11.06.2024, 20:01

Çin ile ABD arasında gerilim her geçen gün yükseliyor. Bir yandan 'tek Çin' politikasını desteklediklerini söyleyerek Tayvan'ın Çin'in parçası olduğunu imâ eden Washington aynı zamanda Pekin'in bu ülke ile fiilen birleşmesinin önündeki en büyük engel olarak duruyor. 

Çin ordusu Tayvan adasına yönelik askerî hazırlıklarını sürdürürken, barışçıl birleşmeye yönelik umutlar giderek azalıyor. Filipinler, Japonya, Güney Kore ve Avustralya ile birlikte Çin'e karşı blok oluşturan ABD, olası bir savaş durumunda devreye girmek için hazırlık yürütüyor. 

Amerikan ordusunun bölgedeki en üst düzey ismi, şimdiye dek ilk kez rastlanan seviyede bir tehditle Pekin'in karşısına çıktı.

ABD Hint-Pasifik (INDOPACOM) Komutanı Amiral Samuel Paparo, Washington Post'a (WP) yaptığı açıklamada Çin'in Tayvan'la savaş başlatması durumunda Amerikan ordusunun 'cehennem' stratejisi başlatacağını ileri sürdü.

Samuel Paparo

20 yıllık işgalin ardından Afganistan'ı kaçarak terk eden ülkenin amirali, "Tayvan Boğazı'nı bir dizi gizli yetenek kullanarak insansız bir cehenneme dönüştürmek istiyorum" dedi. Çin ordusunun hayatını 'bir ay boyunca perişan edeceğini' savunan Paparo, bu esnada savaşa daha nitelikli müdahale için zaman kazanacaklarını ileri sürdü. 

ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri'nin planına göre Çin ordusu Tayvan Boğazı'nı geçmeye başlar başlamaz ABD çok sayıda insansız deniz ve hava aracını devreye sokacak. Binlerce dronun da görev alacağı ilk savunma hattı, insansız denizaltıların savaş gemilerine yönelik saldırılarına sahne olacak. 

Bir, iki, üç değil onlarcası var: Drone botları tespit etmek imkansız: Dâhiyane plan devrede Bir, iki, üç değil onlarcası var: Drone botları tespit etmek... Haberi Görüntüle

AMİRALLERİN YENİ ŞİFRESİ: CEHENNEM!

WP'ye göre bu tür bir strateji, ABD'nin Replicator adlı girişimde olduğu gibi çok sayıda ucuz ve etkili drona hızlıca görev verilmesini gerektiriyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binlerce otonom sistemi sahaya sürmeyi amaçlayan uzun vadeli programı resmen duyurmuştu. 

İddialı planda ilerlemeler nispeten sessiz devam etse de Amerikan Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks bazı işaretleri dikkate sundu. Hicks, Pentagon'un Replicator programına 2024 yılında 1 milyar dolar harcayacağını söyledi. 

Replicator programıyla Çin'in en büyük avantajı olan niceliğine, sayı üstünlüğüne meydan okuyacaklarını ileri süren Hicks, "Daha fazla gemi, daha fazla füze, daha fazla insan... Çin ordusunun kitlesine kendi kitlemizle karşı koyacağız. Ancak bizimkinin planlaması ve vurulması daha zor olacak" demişti. 

Dron sürüsü

Samuel Paparo'dan önce INDOPACOM Komutanlığı görevini yürüten Amiral John Aquilino, ABD'nin insansız yeteneklerinin rakiplerine karşı asimetrik bir avantaja dönüşeceğini ileri sürmüştü. 

Aquilino, "Üzerinde çalıştığımız operasyonel konseptler bu alandaki avantajlarımızı artırmaya yardımcı olacak. Kullandığımız bir terim var: Cehennem manzarası..." ifadesini kullanmıştı.

Şimdi Paparo'nun 'cehennem manzarası' (Hellscape) ifadesiyle aynı terimi kullanması, ABD'nin robotik sistemlerle yürütmeyi planladığı yoğun saldırı planına işaret ediyor. 

Miçotakis'ten Türkiye mesajı: Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor Miçotakis'ten Türkiye mesajı: Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor Haberi Görüntüle

ABD TAYVAN'LA İLİŞKİYİ DERHAL KESMELİ

ABD'ye yönelik yapılan açıklamalarda şimdiye dek itidalli bir dil benimseyen Pekin yönetimi, Tayvan meselesinin ancak savaşla çözülebileceğine iyice kanaat getirince bu tavrını geçtiğimiz günlerde bozdu. 

Çin Savunma Bakanı Dong Cün, "Barışçıl birleşmeden yanayız. Ancak bu ihtimal Tayvan ayrılıkçıları ve yabancı güçler tarafından erozyona uğratıldı. Her kim Tayvan’ı Çin’den ayırmaya cüret ederse kendi mahvına yol açacaktır" dedi. 

Çin Merkezî Askeri Komisyonu Müşterek Kurmay Dairesi Başkan Yardımcısı Korgeneral Jing Jianfeng ise Tayvan'ın bağımsızlığının 'savaş' anlamına geldiğini söyleyerek ABD'yi şu sözlerle hedef aldı:

"ABD Tayvan adasıyla sözde diplomatik ilişkilerini kesmeli. Tayvan ile karşılıklı savunma anlaşmaları feshedilmeli. Tayvan adasındaki Amerikan askerleri oradan çekilmeli. Tayvan'daki ayrılıkçılara asla taviz vermeyeceğiz. Çin ordusu ulusal egemenliği koruma misyonumuzu yerine getirmek için kararlı adımlar atacaktır."

Habere Tepki Ver

0

0

1

0

0

0

2

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading