banner2

Bosna'daki Sırplar Milorad Dodik'e karşı ayaklandı: Sandıkta hile yaptı!

Bosna'da geçtiğimiz haftaki seçimlerde Sırp Cumhuriyeti başkanlığı için aday olan ayrılıkçı Milorad Dodik, geride görünmesine rağmen sandıkta bir anda öne kılpayı farkla zafer kazandı. Ancak bu şaibeli durum, muhalifleri sokağa döktü.

Dünya 09.10.2022, 23:55
Abone ol
Bosna'daki Sırplar Milorad Dodik'e karşı ayaklandı: Sandıkta hile yaptı!

Bosna Hersek'te geçtiğimiz hafta yapılan seçimlerde oldukça geride görünmesine rağmen bir anda Milorad Dodik'in sandıkta bir anda öne geçip ipi kılpayı farkla göğüslemesi rakip Jelena Trivic'in taraftarlarını sokağa döktü. 

Sık sık ayrılıkçı açıklamalarıyla tanınan Bosna Hersek Başkanlık Konseyi eski üyesi Dodik, seçim sonuçları bu şekilde onaylanırsa Bosna'nın iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin (RS) başkanı olacak. 

MUHALİFLER SOKAĞA ÇIKTI 

Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti'ndeki (RS) muhalefet partileri, 2 Ekim'de yapılan RS Başkanlığı seçimlerine itiraz etmek için bu akşam da Banja Luka'da binlerce kişinin katılımıyla toplandı.

Mladen Stjanovic Parkı'nda toplanan kalabalık, Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği (SNSD) Başkanı Milorad Dodik'in bir hafta önce yapılan seçimleri hileyle kazandığını, Demokratik İlerleme Partisi (PDP) adayı Jelena Trivic'in ise seçimi zaferle tamamladığını yineledi.

PDP Genel Başkanı Branislav Borenovic, seçimde usulsüzlük yapıldığını belirterek, halkın oy kullanma hakkının kötüye kullanıldığını söyledi.

Trivic de perşembe akşamı gerçekleşen protestoların ardından bu akşam da gelen herkese teşekkür ederek, "Israrcı olmaya devam edelim. Geleceğimiz için sonuna kadar gitmeliyiz" dedi.

RS Polisi, protestolarda yaklaşık 2 bin kişinin toplandığı bilgisini paylaştı.

SEÇİM KURULU 'DODİK' DEDİ

Seçim akşamı Dodik ve Trivic arasında seçimi "biz kazandık" yarışı yaşanmıştı.

İki parti kanadı da kendi adaylarının seçimi kazandığına dair açıklamalar yaparken, Dodik de Trivic de zafer konuşması yapmıştı.

Merkez Seçim Komisyonunun yayımladığı resmi olmayan sonuçlara göre, Dodik'in seçimi önde tamamlayarak yeni RS Başkanı olduğu açıklanmıştı.

Tüm bu yaşananlar üzerine RS'deki muhalefet partileri perşembe akşamı toplanarak, talepleri yerine getirilene kadar protestolarına devam edeceklerini kaydetmişti.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!