banner2

Bomba kulisi Hande Fırat duyurdu: Putin ve Zelenski Türkiye'ye geliyor

Rusya-Ukrayna savaşının gidişatına yön verecek gelişmeye yine Türkiye imza atıyor. Önce Putin ardından Zelenski, Türkiye'ye gelerek Erdoğan'la buluşacak.

Dünya 31.05.2023, 12:34 31.05.2023, 18:29
Abone ol
Bomba kulisi Hande Fırat duyurdu: Putin ve Zelenski Türkiye'ye geliyor

28 Mayıs'taki ikinci tur seçimlerde yeniden  Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan, dünya barışı için bir kez daha devrede. 15. ayı geride kalan Rusya-Ukrayna savaşında taraflar müzakere için masaya gelmekten kaçınsa da hem Rusya lideri Vladimir Putin hem de Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelecek.

Hande Fırat

Çarpıcı kulis bilgisini CNN Türk'ten gazeteci Hande Fırat duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3-4 Haziran'da yapılması planlanan yemin töreninden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye gelerek Erdoğan'la buluşacağını aktaran Fırat, ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın da Ankara'da olacağını kaydetti. 

Hande Fırat, "Putin ve Zelenski Türkiye’ye gelecek. Tam tarih belli değil. Ukrayna’daki savaş ve tahıl koridoru konuşulacak" dedi.

Ukrayna ordusunun Rus güçlerine yönelik kapsamlı taarruzunun an meselesi olduğu şu dönemde görüşmelerde barış için yol alınması zayıf bir ihtimal olsa da iki liderin peşpeşe Türkiye'ye gelerek Erdoğan'la görüşecek olması diplomasi açısından önemli bulunuyor. 

Savaş süresince iki tarafla da konuşabilen dünyadaki tek lider durumundaki Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce pek çok kez hem Putin hem de Zelenski ile bir araya gelmişti. Erdoğan'ın çabalarıyla hayata geçirilen Tahıl Koridoru Anlaşması, Ukrayna tahılının diğer ülkelere ulaştırılmasını sağlamış ve dünyanın 'gıda krizi' endişesi rafa kalkmıştı.

KREMLİN O BİLGİYİ DOĞRULADI 

Hande Fırat'ın duyurduğu kulis bilgisinin ardından Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin teyit Kremlin'den geldi. Kremlin Sözcülüğü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakın gelecekte görüşme yapmak için anlaştıklarını ancak ne zaman ve nerede görüşeceklerinin belli olmadığını bildirdi. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!