banner2

Bolsonaro, 3 ay sonra Lula'ya muhalefet için Brezilya’ya döndü

Brezilya Devlet Başkanlığı için girdiği seçimlerde Lula de Silva'ya karşı seçimi kaybeden Jair Bolsonaro, gittiği ABD'den 3 ay sonra ülkesine döndü.

Dünya 30.03.2023, 19:45
Abone ol
Bolsonaro, 3 ay sonra Lula'ya muhalefet için Brezilya’ya döndü

Kaybettiği seçimlerin ardından Brezilya'dan ayrılan eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, 30 Aralık 2022'den bu yana bulunduğu ABD'den ülkesine döndü. 

DESTEKÇİLERİ TARAFINDAN KARŞILANDI

ABD'nin Orlando kentinden kalkan ticari uçakla yerel saatte 06.37'de başkent Brasilia'daki havaalanına inen aşrı sağcı Bolsonaro, bir grup destekçisi tarafından karşılandı.

Gazetecilerin uzun süre beklediği Bolsonaro'nun güvenlik nedeniyle başka bir kapıdan çıktığı bildirildi.

PARTİ GENEL MERKEZİNDE TÖREN DÜZENLENDİ

Bolsonaro için Sosyal Liberal Parti (PSL) genel merkezinde karşılama töreni düzenleneceği kaydedildi.

PSL'nin onursal başkanı olan Bolsonaro, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Her zaman olduğu gibi sevginiz ve ilginiz için hepinize teşekkür ederim." ifadesini kullandı.

PSL Başkanı Valdemar Costa, 24 Mart'ta eski Devlet Başkanı Bolsonaro'nun 30 Mart'ta ülkesine döneceğini duyurmuştu.

Bolsonaro, ABD'de Record internet sitesine verdiği röportajda, Brezilya'ya dönüşünün planlandığı gibi neredeyse kesinleştiğini söylemişti.

BİRÇOK SORUŞTURMA İLE KARŞI KARŞIYA

30 Aralık 2022'den bu yana ABD'de yaşayan Bolsonaro'nun ülkesine dönüşte birçok soruşturmayla karşı karşıya kalması bekleniyor.

Bolsonaro destekçisi yüzlerce kişinin 8 Ocak'ta Kongre Sarayı, Yüksek Mahkeme ve Devlet Başkanlığı Sarayı'nı basması nedeniyle eski Devlet Başkanına 14 Ocak'ta soruşturma açılmıştı.

SEÇİMDEN SONRA ÇIKAN OLAYLAR

Brezilya'da 30 Ekim 2022'de düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçiminde sol görüşlü Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva yüzde 50,9, aşırı sağcı Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Bolsonaro destekçileri önce ülkede günlerce süren otoyol kapatma eylemleri yapmış, ardından da ordu karargahları önünde düzenledikleri gösterilerde silahlı kuvvetleri, Lula'nın devlet başkanlığı görevini devralmasına karşı müdahaleye çağırmıştı.

Ülkede cumhuriyetin ilanının 123. yıl dönümü olan 15 Kasım'da Bolsonaro yanlıları, başkent Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Recife ve Belen şehirlerinde yine aynı taleple askeri karargahların yakınında gösteriler düzenlemişti.

ORDUYA MÜDAHALE ÇAĞRISI

Bolsonaro destekçileri, 8 Ocak'ta da ordunun müdahalede bulunması talebiyle slogan atarak polis bariyerini aşıp Ulusal Kongre binasına girmişti.

Protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gazla müdahale eden polis, grupların daha sonra Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme binasına zorla girmesine engel olamamıştı.

Ulusal Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkemeyi basan Bolsonaro destekçileri, güvenlik güçlerince bu binalardan çıkarılarak kontrol sağlanmıştı.

Kongre ve diğer devlet binalarına yapılan baskına karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısının 1800'e ulaştığı bildirilmişti.

Devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan eski Devlet Başkanı Lula, 1 Ocak 2023'te parlamentoda yemin etmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!