Yandex Metrica

BMGK'da Kahovka Barajı kavgası: Rus ve Ukraynalı delegeler birbirini suçladı!

BMGK'da Kahovka Barajı kavgası: Rus ve Ukraynalı delegeler birbirini suçladı!

Rusya'nın denetiminde bulunan Ukrayna'daki Kahovka Barajı'nın yıkılmasının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Ukrayna'nın çağrısıyla acil olarak toplandı.

Dünya

23.01.2024, 21:00

Toplantıda bir konuşma yapan BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, "Kahovka Barajı'nın yıkımının ortaya çıkardığı zarar, halihazırda çatışmadan acı çeken insanların hayatının çok daha zor bir hal alacağı anlamına geliyor." ifadelerini kullandı. Griffiths, BM'nin acil görevinin söz konusu kişilerin yaşamasını sağlamak olduğunu kaydederek, yardım sağlamak için her türlü çabayı sarf etmeye hazır olduklarını belirtti.

Çin askeri Avrupa'ya yürüyor! Piyadeler NATO sınırına dayandı: Operasyon için talimat bekleniyor Çin askeri Avrupa'ya yürüyor! Piyadeler NATO sınırına dayandı: Operasyon için... Haberi Görüntüle

BİRBİRLERİNİ SUÇLADILAR

Söz alan Rusya'nın Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ülkesinin "koordineli bir dezenformasyon kampanyasıyla" karşı karşıya kaldığını belirterek Rusya'nın barajı patlattığının iddia edildiğini söyledi.

Söz konusu iddiaların "şizofrenik" olduğunu vurgulayan Nebenzia, "Kiev tarafından kritik altyapı tesislerine kasıtlı zarar verilmesi, çok tehlikeli ve savaş suçu ya da terör saldırısı olarak nitelendirilebilinir." dedi.

Nebenzia, BM'nin de "Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısının neden olduğu yönünde siyasi söylemleri" tekrar ettiğini, bunun objektiflik ilkesinden uzak olduğunu ifade etti.

1 milyar dolarlık obüs siparişi! Türkiye'den almadılar rotayı Güney Kore'ye çevirdiler 1 milyar dolarlık obüs siparişi! Türkiye'den almadılar rotayı Güney Kore'ye... Haberi Görüntüle

"UKRAYNA'NIN KRİTİK ALTYAPISI HEDEF ALINIYOR"

Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kyslytsya ise "Bu, Ukrayna'nın kritik altyapısını hedef alan bir terör saldırısıdır. Amacı çok sayıda sivil kayıp ve tahribat yaratmaktır." dedi.

Rusya'nın bir yıldan daha uzun süredir barajı ve bölgeyi kontrol altında tuttuğunu belirten Kyslytsya, "Barajı dışarıdan bombalamak fiziksel olarak imkansız. Baraj, Rus işgalciler tarafından mayın döşendi ve patlatıldı." ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna'daki Kahovka Barajı'nın yıkılmasıyla ilgili, "Bunun Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin korkunç bir sonucu daha olduğu açık." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Elon Musk ABD seçimlerinde tarafını belli etti! Başkanlık seçimlerinde 45 milyon dolarlık bağış yapacak! Elon Musk ABD seçimlerinde tarafını belli etti! Başkanlık seçimlerinde 45... Haberi Görüntüle

KAHOVKA BARAJI

Ukrayna'nın Herson bölgesinde Rusların kontrol ettiği Kahovka Barajı'nın bombalanarak ağır hasar alması nedeniyle Dinyeper Nehri'nin su seviyesi hızla yükseldi.

Bölgedeki Yeni Kahovka şehrinin merkezi sular altında kalırken, bölgeden gelen görüntülerde su seviyesinin binaların ikinci katına kadar çıktığı görülüyor.

Rus yetkililer, savaştan önce yaklaşık 44 bin nüfusa sahip şehre ve selden etkilenen Golopristanskiy ve Aleşki bölgelerine yönelik tahliye kararı aldı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading