banner2

BM'den Kahovka açıklaması: 'Su seviyesi yükselmeye devam ediyor, durum daha da kötüleşebilir'

Günlük basın toplantısında açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, ekiplerin Kahovka Barajı'nın vurulmasının ardından hasarı tespit etmek için Herson bölgesine gittiğini belirterek, "Su seviyesi artmaya devam ediyor, daha fazla köy ve kasabayı sel basıyor. Durum daha da kötüleşebilir." uyarısında bulundu.

Dünya 07.06.2023, 23:08 08.06.2023, 18:16
Abone ol
BM'den Kahovka açıklaması: 'Su seviyesi yükselmeye devam ediyor, durum daha da kötüleşebilir'

Stephane Dujarric, barajın vurulmasının ardından oluşan sel nedeniyle insanların temel hizmetlere erişiminin zorlaştığına ve sağlık sorunlarının da ortaya çıkabileceğine işaret ederek "En temel endişelerimizden biri suya erişim. Binlerce insan içme suyu için Kahovka Barajı'na muhtaç ve su seviyesi çok hızlı bir şekilde azalıyor." dedi.

TAHLİYELER DEVAM EDİYOR

Dujarric, BM'nin etkilenenlere acil yardım ulaştırmak için durmadan çalıştığını belirterek, insani yardım örgütlerinin de Herson bölgesindekilerin tahliyesine ve başka bölgelere yerleştirilmesine yardımcı olduğunu bildirdi.

BM örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarından ekiplerin sahada incemeler yaptığını ifade eden Dujarric, "Su seviyeleri artmaya devam ediyor, daha fazla köy ve kasabayı sel basıyor. Durum daha da kötüleşebilir." dedi.

UKRAYNA VE RUSYA BİRBİRİNİ SUÇLUYOR

Ukrayna'nın güneyindeki Herson bölgesinde Rusların kontrol ettiği Kahovka Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin dün bombalarla vurulduğu duyurulmuştu. Bölgenin, su baskını nedeniyle büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıya olduğu açıklanmıştı. Ukrayna ve Rusya, barajın vurulması konusunda birbirlerini suçlayan açıklamalar yapmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!