BM Güvenlik Konseyi’nde İngiltere ve Rusya arasında Buça krizi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) dönem başkanlığını devralan İngiltere, Rusya'nın 4 Nisan'da talep ettiği Ukrayna toplantısını kabul etmedi. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, durumun "utanç verici" olduğunu belirtti.

Dünya 05.04.2022, 00:09
BM Güvenlik Konseyi’nde İngiltere ve Rusya arasında Buça krizi

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal girişimi devam ederken, İngiltere ve Rusya arasında BM Güvenlik Konseyi’nde

İngiltere, BM Güvenlik Konseyi nisan ayı dönem başkanlığını devraldı.

Rusya, Buça'daki sivil ölümleri ile "soykırım ve savaş suçu" suçlamalarının ardından BM Güvenlik Konseyini 4 Nisan'da toplantıya çağırdı.

BMGK dönem başkanı İngiltere ise Rusya'nın bu talebini kabul etmeyerek, konunun konseyin gündeminde olduğu üzere bir gün sonra 5 Nisan'da görüşülmesine karar verdi.

BUÇA’DAKİ SAVAŞ SUÇLARI GÖRÜŞÜLECEK

BM Güvenlik Konseyi Başkanı ve İngiltere'nin Daimi Temsilcisi Barbara Woodward, konseyin 5 Nisan'da toplanarak, Buça da dahil Ukrayna'da artan savaş suçu kanıtlarını görüşeceğini söyledi.

RUSYA: UTANÇ VERİCİ

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise, BMGK toplantı taleplerinin reddedilmesi üzerine düzenlediği basın toplantısında, İngiltere'yi BMGK başkanlığını "kötüye kullanmakla" suçladı ve bu durumun "utanç verici" olduğunu belirtti.

Nebenzia, Buça'daki sivil ölümleri ve "savaş suçu" iddialarını ise reddederek, kentin Rus güçlerinin kontrolü altında olduğunda hiçbir sivilin şiddet olayı ile karşılaşmadığını ve zarar görmediğini savundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!