banner2

BM'den İsrail'e UCM göndermesi: 'Çatışmalar sonlandıktan sonra soruşturulacak'

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, BM tesislerinin çatışmalara dahil edilmemesi gerektiğini daha önce de dile getirdiklerini hatırlattı ve çatışmalar sonlandıktan sonra söz konusu saldırıların soruşturulacağını, halihazırda insani duruma odaklandıklarını söyledi.

Dünya 20.11.2023, 23:05 21.11.2023, 00:07
Abone ol
BM'den İsrail'e UCM göndermesi: 'Çatışmalar sonlandıktan sonra soruşturulacak'

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularına cevap veren BM Sözcüsü Stephane Dujarric, İsrail'in Gazze'de sivillere yönelik saldırılarına tepki gösterdi. 

Dujarric, BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) ait okullarda "Hamas askeri karargahları ya da silahlar bulunuyor mu?" sorusunu "Okullar sivillerin sığınması için kullanılıyor. Muharip kişiler bulunmuyor." şeklinde cevapladı.

"OKULLARIN KOORDİNATLARI VERİLDİ"

İsrail'e okulların koordinatlarının bildirildiğini söyleyen sözcü, "Okullar uzun zamandır orada, bir gecede de ortaya çıkmadılar. BM bayrağı altına sığınan kişilerin bombalanması kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

Dujarric, BM tesislerinin çatışmalara dahil edilmesinin son derece yanlış olduğunu dile getirerek çatışmalar sonlandıktan sonra bu saldırıların soruşturuşacağını söyledi. Dujarric'in bu sözleri İsrail'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde hesap vermesine yönelik çalışmalar yapılacağı şeklinde yorumlandı.

İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARI

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 66, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde en az 5 bin 500'ü çocuk ve 3 bin 500'ü kadın olmak üzere 13 bin kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 217 Filistinli hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!