banner2

BM'den Emine Erdoğan'a kurul başkanlığı teklifi!

Birleşmiş Milletler'deki (BM) 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü özel oturumuna katılmak için ABD'nin başkenti New York'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, burada BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü. BM Genel Sekreteri Guterres, Emine Erdoğan'a sıfır atık bağlamında kurulacak Danışma Kurulu'nun başkanlığını teklif etti.

Dünya 30.03.2023, 21:01 30.03.2023, 21:15
Abone ol
BM'den Emine Erdoğan'a kurul başkanlığı teklifi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler'deki (BM) 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü özel oturumuna katılmak için geldiği New York'ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'le bir araya geldi.

GÖRÜŞMEYE ÇAVUŞOĞLU'DA KATILDI

New York'taki BM binasında gerçekleşen görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal da katıldı.

GUTERRES'TEN EMİNE ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

BM Genel Sekreteri Guterres, "Sıfır Atık Projesi, yalnızca bir çevre projesi değil, dünyayı ahlaklı davranmaya çağırdığınız bir sorumluluk hareketidir. İklim değişikliğiyle mücadeleye yaptığınız katkı çok değerli, çok teşekkür ederiz." açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin liderliğinin önemli olduğuna işaret eden Guterres, eylül ayında BM'nin bin yıllık kalkınma hedeflerini açıklayacağını, Sıfır Atık Projesi'nin bu bağlamda önemli bir katkı sunacağına inandığını ifade etti.

EMİNE ERDOĞAN'A DANIŞMA KURULU BAŞKANLIĞI TEKLİFİ

BM Genel Sekreteri Guterres, Erdoğan'a sıfır atık bağlamında kurulacak Danışma Kurulu'nun başkanlığını teklif etti.

"KARDEŞİM ERDOĞAN'A SELAMLARIMI İLETİN"

Bütün insani konularda Türkiye'nin desteği ve çabasının görüldüğünü vurgulayan Guterres, "Sevgili kardeşim Erdoğan'a selamlarımı iletin." ifadesini kullandı.

Emine Erdoğan ise Sıfır Atık Projesi'nin çevre konusunda önemli bir çözüm olacağına inandığını, BM'nin sıfır atık konusunda ülkelerin birleşeceği önemli bir çatı olduğunu söyledi.

BM'ye Türkiye'de 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından sağladığı destek için teşekkürlerini ileten Erdoğan, Guterres'i 31 Ekim'de İstanbul'da gerçekleştirilecek BM-Habitat Dünya Şehirler Günü'ne davet etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!