Yandex Metrica

Sitede Ara

Bloomberg'e çıkıp her şeyi inkar etti: Hiçbir şeyden haberim yok, iddialar büyük bir yalan

Bloomberg'e çıkıp her şeyi inkar etti: Hiçbir şeyden haberim yok, iddialar büyük bir yalan

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis aralarında kabinede görevli bakanların da bulunduğu 33 kişiyi casus yazılım Predator'le izlettiğini inkar etti.

Dünya

23.01.2024, 20:02

Yunanistan'da ana muhalefet liderini, gazeteci ve işadamlarını İsrail merkezli casus yazılımla izlettiği ortaya çıkan Başbakan Kiryakos Miçotakis, kendini temize çıkarmak için Yunan basınını değil Amerikan medyasını tercih etti.

Bloomberg'e konuşan Miço, istihbarat görevlileri vasıtasıyla en az 33 kişinin cep telefonlarına Predator adlı casus yazılımı bulaştırdığı gerçeğini inkar etti. 

Cep telefonlarındaki Predator izleri net biçimde ortaya çıkmasına ve 'operasyon'da rolü bulunan Yunan istihbaratının başındaki Panagiotis Kontoleon'un istifa etmesine rağmen Miçotakis, 'hiçbir şeyden haberi olmadığını' savundu. 

İddiaları 'inanılmaz bir yalan' olarak niteleyen Miço, Mısır'ın Şarm el-Şeyh kentinde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Benim bu işi yönetmekle itham edilmem utanç verici ve kabul edilemez. Bu büyük bir yalan. Yasadışı yazılımlar sadece Yunanistan'ın değil Avrupa'nın da sorunu. Önümüzdeki ay içerisinde Yunanistan'ın Avrupa'da yasadışı gözetleme sistemlerini yasaklayan ilk ülke olmasını hedefliyorum."

Casus yazılımla izleme skandalı, sosyalist parti PASOK lideri Nikos Androulakis'in temmuz ayında cep telefonunda keşfettiği bazı bulgulara ilişkin suç duyurusunda bulunmasıyla ortaya çıktı. 

Zamanla büyüyen skandal, Yunan istihbaratının en az 33 kişiyi Güney Kıbrıs merkezli İsrailli firma tarafından pazarlanan casus yazılım Predator'la izlediğini ortaya serdi. 

İşin en ilginç yanı, Miçotakis hükümetinde görev yapan bakanların da izlenenler arasında bulunması oldu. Yunan gazetesi Documento'nun yayınladığı bilgilere göre Maliye Bakanı Christos Staikouras, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kalkınma Bakanı Adonis Georgiadis, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kostis Hatzidakis, Turizm Bakanı Haris Theocharis ve iki eski bakan ile bu isimlerin eşleri, meşhur casus yazılım Pegasus'un bir türevi olan Predator'la izlendi. 

Lüks üretimin altında emek sömürüsü çıktı! Moda devleri Dior ve Armani'ye kayyum atandı! Lüks üretimin altında emek sömürüsü çıktı! Moda devleri Dior ve... Haberi Görüntüle

SİSTEM BÖYLE ÇALIŞIYOR

BBC muhabirleri dünyayı sarsan İsrail merkezli casus yazılım Pegasus'un nasıl çalıştığını detaylarıyla ortaya sermişti. Pegasus, Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis'in insanları izletmekte kullandığı Predator'un bir türevi durumunda.

  

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading