Blinken'dan ABD Kongresi'ne Türkiye çağrısı! F-16'lar geliyor mu?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye ve Hindistan gibi ülkelere ABD'nin yabancı askeri satış süreçlerinin daha hızlı ve verimli şekilde yapılması gerektiğini belirtti. Kongre üyelerine sitem eden Blinken, ABD'deki bürokrasi engeli nedeniyle Rusya'nın 2 ülkenin savunma sanayiindeki boşluğunu doldurduğunu vurguladı.

Dünya 29.04.2022, 02:04 29.04.2022, 02:36
Abone ol
Blinken'dan ABD Kongresi'ne Türkiye çağrısı! F-16'lar geliyor mu?

Türkiye, parasını ödediği (S-400 yaptırımlarına takılan) F-35'lerin yerine F-16 Blok 70 uçaklarını alabilecek mi? Blinken, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesindeki bütçe oturumunda Amerikan dış politikasını değerlendirirken ülkesinin, yabancı ülkelere silah satışlarına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

"ASKERİ SATIŞLAR GERKESİZ BÜROKRASİ ENGELİNE TAKILIYOR"

Blinken, Güney Carolina Vekili Joe Wilson'ın, "Bana göre bizim yabancı askeri satışlarımız gereksiz bürokrasiyle sekteye uğruyor. Mesela Türkiye ve Hindistan gibi müttefiklerimize yardım edip onlarla çalışmamız için bu bürokrasiyi nasıl aşabiliriz?" şeklindeki sorusuna yanıt verdi.

BLINKEN: BİZ ORTAK OLURSAK RUSYA İLE İLİŞKİLERİ YENİDEN DEĞERLENDİRİLİR

ABD'li bakan, "Sizinle aynı fikirdeyim, bizim yabancı satışlarda daha iyisini yapmamız gerekiyor, özellikle aciliyeti olanlarda. Bu durum dürüst olmak gerekirse yürütme erkini ilgilendiriyor, tabii Kongre'yi de. Bu önemli bir nokta çünkü eğer biz bu ülkelere ortak olabilme pozisyonunda olursak Rusya ile öteden beri savunma ilişkisi olan pek çok ülke bu ilişkilerini yeniden gözden geçirir." ifadelerini kullandı.

RUSYA SAVUNMA SANAYİİNDE ABD'NİN BOŞLUĞUNU DOLDURUYOR

ABD'nin müttefikleriyle savunma iş birlikleri alanında bıraktığı boşluğun "Rusya tarafından doldurulduğuna" işaret eden Blinken, ABD'nin bu ülkelere silah satış süreçlerinin daha hızlı yürümesi noktasında Kongre ile daha yakın çalışmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

KONGRE'YE GÖNDERİLEN F-16 MEKTUBU

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kısa süre önce Kongreye gönderilen bir mektupta, Türkiye'ye F-16 satılmasının ABD çıkarlarına uygun olduğu değerlendirmesi yapılmıştı.

CAATSA YAPTIRIMLARI HİNDİSTAN'A DA UYGULANACAK MI?

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, geçen haftaki bir konuşmasında, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alan Hindistan'a CAATSA (ABD'nin Hasımlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası) yaptırımlarının uygulanıp uygulanmamasına ilişkin henüz nihai kararı vermediklerini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!