banner2

Birleşmiş Milletler'den Kırım hakkında rapor! 89 kişi Rusya tarafından yargılandı

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım'da Rus ordusunun sivillere yönelik kötü muamelesinin devam ettiği bildirildi.

Dünya 09.09.2022, 15:24
Abone ol
Birleşmiş Milletler'den Kırım hakkında rapor! 89 kişi Rusya tarafından yargılandı

BM Cenevre Ofisinin haftalık basın toplantısında konuşan BM Ukrayna İnsan Hakları Takip Misyonu Başkanı Matilda Bogner, Kırım'daki insani durumu değerlendirdi.

KIRIM'DA 89 KİŞİ RUSYA TARAFINDAN YARGILANIYOR 

Bogner, Ukrayna-Rusya savaşının başlamasıyla son aylarda Kırım'da insan hakları durumunun kötüye gittiğini vurgulayarak, "Kırım'da Rusya Federasyonu, kötü ve muğlak tanımlanmış yasalar aracılığıyla ifade özgürlüğüne baskı yapmayı sürdürmekte, Rusya ve ordusuna yönelik eleştirileri cezalandırmaktadır" dedi.

Marttan bu yana Kırım'da 89 kişi hakkında "Rusya Federasyonu ordusunun itibarını hedef almak suçundan" kovuşturulma başlatıldığı bilgisini paylaşan Bogner, "Kırım'da sözde 'özel askeri harekatı' desteklemeyi reddeden öğretmenler yaptırım ve göz korkutmalarına maruz kalıyor" ifadesini kullandı.

KIRIM TATARLARINA YÖNELİK SALDIRILAR DEVAM EDİYOR 

Bogner, Kırım Tatarlarına yönelik tehdit ve saldırıların devam ettiğinin altını çizerek, evlere polis baskını, keyfi aramalar ve terör bağlantılı suçlar adı altında kovuşturma gibi uygulamalara dair raporlar aldıklarını aktardı.

Bunun yanı sıra tutuklu bulunan Kırım Tatarlarının Rusya'daki ıssız yerlere sürüldüğünü belirten Bogner, bu uygulamaların insan hakları standartlarıyla uyuşmadığına dikkati çekti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!