banner2

Biri öyle biri böyle! Beyaz Saray ile Pentagon birbirlerini yalanladı

Amerikan basını, başkan Joe Biden ile Genelkurmay Başkanı Mark Milley arasındaki ihtilafı konuşuyor.

Dünya 29.09.2021, 10:36
Abone ol
Biri öyle biri böyle! Beyaz Saray ile Pentagon birbirlerini yalanladı

ABD'de Beyaz Saray ile Pentagon arasındaki görüş ayrılıkları yeniden nüksetti. Afganistan'dan çekilme sürecinde ABD Başkanı Joe Biden'ın "Bize hiçbir asker 2 bin 500 askerimizi orada tutmamız gerektiğini söylemedi" şeklindeki açıklamasını dün ABD Genelkurmay Başkanı Mike Milley yalanladı. 

Senatö Silahlı Kuvvetler Komitesi'ndeki oturumda konuşan Orgeneral Milley, "Başkan Biden'ın iddiasının aksine ben ve diğer komutanlar, Beyaz Saray'a Afganistan'da 2 bin 500 kadar asker bırakılmasını tavsiye ettik ancak bu kabul edilmedi" dedi. 

Milley'in sözlerine Beyaz Saray'dan yalanlama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, 19 Ağustos'taki bir röportajına atıfta bulunarak, "Oradaki savaşı bitirmek bizim ulusal çıkarımız gereğiydi. Biden, konuya ilişkin tavsiyelerin ayrışmış olduğunu ancak üst düzey askerlerin, Trump döneminin (Taliban'la) yapmış olduğu anlaşmadan dolayı Afganistan'da 2 bin 500 asker bırakmanın gerilimin tırmanmasına yol açacağı konusunda fikir birliğine vardığını söyledi. Bu konuda Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve CENTCOM Komutanı da aynı görüşteydi."

Joe Biden 19 Ağustos'ta ABC'ye verdiği röportajda "Üst düzey askeri danışmanlarınızın geri çekilmenin zamanlaması konusunda size tavsiyede bulunduğu ve 2 bin 500 askeri orada bırakmanızı istediği doğru mu?" şeklindeki soruya "Hayır, böyle bir şey olmadı. Bu konuda ayrışma vardı ama bu doğru değil" demişti. "Orada askerlerin kalmasını sizden istemediler mi?" şeklindeki tekraren soruya Biden, "Hayır, ne zamanlama ne de asker kalmasıyla ilgili bize karşıt öneride bulunmadılar" demişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!