Yandex Metrica

Bir seri katilin mektupları: 50 yıl sonra gün yüzüne çıktı! Okuyanların tüyleri diken diken oldu

Bir seri katilin mektupları: 50 yıl sonra gün yüzüne çıktı! Okuyanların tüyleri diken diken oldu

Dünyanın en azılı seri katilinden gelen son mektuplar tüyleri diken diken etti. Seri katilin kuzeni 50 yıl sonra ilk kez sessizliğini bozdu ve kendisine gönderilen mektuplarda neler yazdığını açıkladı.

Dünya

24.06.2024, 17:33

Daily Mail'in gün ışığına çıkardığı mektuplarda Ted Bundy'nin, gazetelerde hakkında çıkan "dedikodulara" inandıkları için yakınlarını eleştirdiği, "kimseyi öldürmediğini" cesurca beyan ettiği ve hatta kendisini dolaylı olarak, hayatı boyunca mücadelesi nedeniyle birçok kez hapse atılan Mahatma Gandhi ile kıyasladığı görülüyor.

Bundy'nin şu anda 70 yaşında olan kuzeni Edna Cowell Martin, geleceğin canavarıyla birlikte büyürken yaşadıklarını anlattı. Growing up with Ted Bundy adlı kitabının yayınlanmasından önce Daily Mail'e konuşan kuzenin kitabı işlediği bazı cinayetler nedeniyle idam cezasına çarptırıldıktan sonra Bundy ile yaptığı yazışmaları da içeriyor.

Martin'in daha çok bir "kardeş" olarak tanımladığı Bundy, ölüm hücresine yazdığı mektupta "Size şunu söyleyeyim, ben kimseyi öldürmedim," dedi.

İsveç'ten NATO ve Türkiye açıklaması: 'Mükemmel ilişkilerimiz var' İsveç'ten NATO ve Türkiye açıklaması: 'Mükemmel ilişkilerimiz var' Haberi Görüntüle

"PİŞMANLIK DUYMUYORUM"

Mektuba devam eden seri katil, "Yaptığım hiçbir şey için suçluluk, pişmanlık ya da üzüntü duymuyorum; olan oldu." ifadelerini kullandı.

Ted Bundy'nin 24 Ocak 1989 tarihinde elektrikli sandalyede idam edildiği hatırlanacaktır. Hayatının son gününe kadar, 1974 ve 1978 yılları arasında 7 farklı eyalette toplam 30 kadın ve küçük kız cinayeti işlediğini itiraf etmiştir. Ancak kurbanlarının gerçek sayısı bilinmemekle birlikte, bazı tahminler 100 ölü kadın ve kız çocuğuna kadar çıkmaktadır.

Britanya gazetesinin haberine göre Edna Cowell Martin, Ted Bundy'nin korkunç eylemlerinden 50 yıl sonra sessizliğini bozarak çocukluğunun azılı adamın yanında nasıl geçtiğini anlatan ilk yakın akrabası oldu.

Seri katilin bilinen ilk kurbanı, 1974 yılında öldürülen gazeteci Lisa Ann Healy'dir. Edna (Buddy ile ilişkisini kız kardeş ilişkisi olarak tanımlar), Washington Üniversitesi'nde okurken onunla birkaç kez buluştuğunu ortaya koyar. Bundy 1975 yılında cinayetten ilk kez tutuklanmadan önce birkaç kadın daha öldürülmüş ya da ortadan kaybolmuştur. Adam 1977'de Colorado'daki hapishaneden kaçmayı başardı ve öğrenciler ile çalışan kızların yanı sıra 12 yaşındaki bir kızı da hedef alarak cinayetlerine hız kesmeden devam etti.

ABD basınından Mossad iddiası: 'Esir takası anlaşmasına sıcak bakıyorlar' ABD basınından Mossad iddiası: 'Esir takası anlaşmasına sıcak bakıyorlar' Haberi Görüntüle

İDAM CEZASI VERİLDİ

1978 yılında Florida'da yeniden yakalanan Bundy, iki ayrı duruşmada üç kez ölüm cezasına çarptırıldı ve yıllarca süren ertelemelerin ve hem Bundy'nin avukatları hem de psikiyatristler tarafından mahkumiyetinin gözden geçirilmesi için verilen uzun bir dizi yasal mücadelenin ardından idam edildi.

Edna Cowell Martin, Bundy'ye 1986 yılında hapishanede mektup yazmaya başladı; o yıl Bundy'nin idam edilmesi planlanıyordu, ancak daha sonra idamının ertelenmesine karar verildi. Martin'in söylediğine göre amacı, Bundy'yi sorumluluğu kabul etmeye ve hiçbir zaman bulunamayan kurbanlarının cesetlerini gömdüğü yerleri açıklamaya ikna etmekti. Bu şekilde yakınları kendi insanlarının yasını tutabilecek, onlara istedikleri gibi veda edebileceklerdi.

"Sana yakın olan herkes gibi ben de senin sadece bir yönünü görebiliyordum" diye yazan kadın, hapisteki kuzenine yazdığı mektupta uzun zamandır onunla iletişime geçmeyi düşündüğünü ancak tereddüt ettiğini anlatıyor. "Sana ne oldu da böyle derin bir öfke duymaya başladın... seni hiç tereddüt etmeden, hiç acımadan öldürmeye iten böyle bir nefret?" diye soruyor. İlk mektubuna yanıt alamayan kadın, nedenlerini sormak için onunla tekrar iletişime geçmeye çalıştı. "Aklınızda cinayeti nasıl meşrulaştırdınız? Bu kızların size romantik bir şekilde yaklaştıkları için ölmeyi hak ettiklerini mi düşünüyordunuz? Seni çizgiyi aşmaya iten şeyin ne olduğunu bilmek istiyorum," diye yazdı katilin kuzeni ikinci mektubunda.

Zelenski duyurdu: Tarihi konferansın adresi Türkiye Zelenski duyurdu: Tarihi konferansın adresi Türkiye Haberi Görüntüle

KENDİSİNİ GANDHI'YE BENZETMİŞ

Birkaç hafta sonra Bundy'nin mektubu eline ulaştı ve cezaevi personelinin artan tarama prosedürleri nedeniyle mektubun kendisine ulaşması daha da gecikti. Bundy kuzenine mektup göndermekte tereddüt ettiğini çünkü ona ne söylemek istediğinden emin olmadığını yazdı. "Suçlamalarınızı tamamen reddetmeyeceğim. Söyleyebileceğim tek şey kimseyi öldürmediğimdir" diyordu mektupta. Ardından Luka İncili'nden ölülerinin yasını tutanlarla ilgili iki ayet aktardı.

Aynı yılın Kasım ayında kuzenine gönderdiği bir başka mektupta Bundy, "hayatında yaptığı hiçbir şeyden dolayı pişmanlık ya da vicdan azabı duymadığını" yazmış ve kuzeninin vardığı sonuçları rastgele anılarına değil, esas olarak yıllar boyunca hakkında duyulan "sarı" gazete haberlerine, söylentilere ve dedikodulara dayandırdığına dikkat çekmiştir.

Ted Bundy yakınlarına yazdığı mektuplarda hapishanedeki yaşam koşullarını da anlatmıştır. "Burada hayat nasıl? Yatağı, tuvaleti ve lavabosu olan küçük bir hücrede yaşıyorum. Burada temel şeylerle yaşıyoruz. Her şey gibi hapishane deneyimi de özgürleştirici ya da kısıtlayıcı olabilir. Gandhi, hapishane deneyimlerinin kendisini daha alçakgönüllü hale getirmesinden ilham almıştır. Bütün gün hücremdeyim. Bazen ileri geri koşuyorum ve egzersiz yapıyorum. Bazen yoga yapıyorum. Genellikle öğlen saatlerinde kestiriyorum. İyi uyuyorum."

Lockheed Martin bizi yine kazıklayacak: Yunan medyasında F-35 isyanı! Bu işin sonu P-3B Orion'a dönecek Lockheed Martin bizi yine kazıklayacak: Yunan medyasında F-35 isyanı! Bu... Haberi Görüntüle

"RUHUM SAVAŞMAYA DEVAM EDİYOR"

Martin Daily Mail'e yaptığı açıklamada, ikiyüzlü adamın pek çok akrabası gibi kendisinin de yıllarca gerçeği kabullenemediğini ve adamın masumiyetine inandığını itiraf etti. Kendisi ve ailesi sonunda adamın suçluluğuna ikna olduklarında bile, ona desteklerini göstermek için annesiyle yakın temasta kalmaya devam etmişlerdir. Aslında, Temmuz 1986'da yazdığı bir mektupta Martin, infazının durdurulduğunu öğrendiklerinde "son derece rahatladıklarını" söylüyor.

Seri katil 1975'teki ilk tutuklanmasının ardından hapishaneden amcalarına mektup yazmıştı. Bu mektup, karşı karşıya olduğu ciddi suçlamalar göz önüne alındığında, esrarengiz bir soğukkanlılıkla yazılmıştı. "Artık eskisi gibi hapishane hayatının ayrıntılarıyla ilgilenmiyorum. Stres altında kapalı yaşayan insanlar için kuralların ne olduğunu biliyorum," diye yazmıştı Ted Bundy o zamanlar. Hapishanede zihinsel egzersizler yaparak ve okuyarak kendini unutarak zihnini formda tutmaya çalıştığını yazmıştır. İlk mektuplarında "Zihnim güçlü ve ruhum savaşmaya devam etmek istiyor" diyordu.

Ölümünden bir gün önce verdiği son röportajda Ted Bundy işlediği suçları pornografi saplantısına bağlamıştı. İdam edildiği gün Florida eyalet hapishanesinin dışında toplanan kalabalık, ölüm haberi duyurulduğunda ellerinde pankartlar taşıyarak havai fişekler patlattı.

Yakıldıktan sonra Ted Bundy'nin son arzusu yerine getirilmiş, vasiyetine göre külleri Washington eyaletinde kurbanlarının birçoğunu gömdüğü bir dağ silsilesine serpilmiştir.

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading