banner2

Bir Rus kenti daha bombalandı: Ordunun kamikaze dronlara cevabı Dinyeper oldu!

Ukrayna ordusu bir yandan Rusya sınırındaki kasabalara yönelik sabotaj faaliyetini sürdürürken aynı zamanda Kerç Boğazı'nın doğu yakasındaki Krasnodar'ı kamikaze dronlarla hedef aldı. Şehir merkezinde patlayan bombalara Rus ordusu, Dinyeper'de bir hastaneyi vurarak cevap verdi.

Dünya 26.05.2023, 18:52
Abone ol
Bir Rus kenti daha bombalandı: Ordunun kamikaze dronlara cevabı Dinyeper oldu!

Ukrayna yerli imkanlarla geliştirip kullandığı UJ-22 tipi kamikaze dronlarla bu kez Kerç Boğazı'nın doğu yakasındaki Krasnodar'ı hedef aldı. Nisan ayında bu tip İHA'larla Moskova'da Vladimir Putin'e suikast düzenlemek isteyen ancak bunu başaramayan Ukrayna güçleri, bu sabah Novorossiysk Limanı yakınlarındaki kentin merkezini hedef aldı. 

Ukrayna dronlarının Krasnodar'da bir binaya çarptığı anlar bölge sakinleri tarafından cep telefonuyla kaydedilip yayınlandı. Dronların çarptığı yerde hasar meydana gelirken Krasnodar Bölge Valisi Veniamin Kondratyev, saldırıların can kaybına yol açmadığını duyurdu. 

"Şehir merkezindeki Morskaya Caddesi'nde bu sabah meydana gelen olayda 2 adet insansız hava aracı çarptığı binaya zarar verdi. Altyapıda bir hasar yok. Can kaybı da yaşanmadı" diyen Kondratyev, hedef alınan sivil binalarda onarım çalışmalarına başlandığını kaydetti. 

RUSYA'NIN CEVABI HASTANE VURMAK OLDU

Sabah erken saatlerde yapılan bu saldırılara Rus ordusu, Dinyeper kentindeki bir hastaneyi füzelerle vurarak cevap verdi. Patlama sonrası enkaza dönüşen ve tamamen yanan klinikte 2 kişi öldü, 23 kişi de ağır şekilde yaralandı. 

Kiev yönetimi ise hem Krasnodar saldırısını hem de daha kuzeydeki Belgorod'a yönelik sabotaj faaliyetlerini doğrulayarak bu operasyonların devam edeceği mesajını verdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski'nin başdanışmanı Mikhail Podolyak, Ukrayna karşı saldırısının birkaç gündür devam ettiğini belirtti. Ukrayna ordusundan Tümgeneral Kirilo Budanov ise "Ukrayna artık karşı taarruz başlatma araçlarına sahiptir" diye konuştu. 

HEM KARADA HEM DENİZDE SAVAŞ SÜRÜYOR

Rusya'nın İran'dan edindiği Şahid-136'lara karşı Rus topraklarını UJ-22'lerle vuran Ukrayna, aynı zamanda Karadeniz'de Rus gemilerini kamikaze insansız deniz araçlarıyla (İDA) sabote etmeye çalışıyor. Seyir esnasında uydudan anlık görüntü yollayan kamikaze deniz araçları Rus istihbarat gemisi Ivan Khurs'u hedef aldı. 

Kiev yönetiminin yayınladığı görüntülerde kamikaze İDA'ların istihbarat gemisinin yakınına kadar geldiği görülüyor. Ancak saldırının ertesi günü Ivan Khurs gemisinin Kırım'daki Sivastopol Limanı'na hasarsız biçimde yanaşması soru işaretlerine neden oldu. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!