banner2

Bir katilin sonu: 'Unabomber' olarak tanınan Ted Kaczynski, kaldığı hapishanede ölü bulundu!

Gerçekleştirdiği bombalı saldırılardan dolayı "Unabomber" lakabı takılan 81 yaşındaki ​​​​​Ted Kaczynski, ABD'nin North Carolina eyaletinde kaldığı hapishanedeki hücresinde ölü bulundu.

Dünya 11.06.2023, 01:32 12.06.2023, 18:33
Abone ol
Bir katilin sonu: 'Unabomber' olarak tanınan Ted Kaczynski, kaldığı hapishanede ölü bulundu!

ABD Federal Cezaevleri Bürosu sözcüsü Kristie Breshears, bombalı saldırılarıyla ünlenen Ted Kaczynski'nin bugün sabah saatlerinde hapishanedeki hücresinde hareketsiz bulunduğunu açıkladı.

Kaczynski, hastaneye nakledilmesine rağmen kurtarılamadı.

20 YIL ARANDI

Kaczynski,1996'da tutuklanana kadar yaklaşık 20 yıl boyunca arandı fakat bir türlü yakalanamadı. Ted Kaczynski, ABD'de en fazla bombalı saldırı gerçekleştiren kişi olarak biliniyordu.

Kaczynski, 1978 ile 1995 yılları arasında 3 kişinin ölümüne ve 23 kişinin yaralanmasına sebep olan 16 bombalı eylem gerçekleştirmişti.

GAZETELERİ TEHDİT ETMİŞTİ

Ted Kaczynski, 1995 yılında FBI tarafından "Unabomber" olarak tanımlanmadan önce gazetelere el yazısıyla "Endüstriyel Toplum ve Geleceği" başlıklı bir manifesto göndermiş ve manifestonun yayınlanmaması halinde eylemlerinin devam edeceğini belirtmişti. FBI'ın okuyuculardan yazarı teşhis edebilecekler olabileceği değerlendirmesiyle The New York Times ve Washington Post 35 bin kelimelik manifestoyu yayınlamıştı.

1995'TE YAKALANDI

Kaczynski, aile üyelerinin kendisinden şüphelenerek FBI ile temasa geçmesinin ardından 3 Nisan 1995'te Montana'daki kulübesinde yakalanmıştı.

Kaliforniya'da yargılanan Kaczynski, 1998'de suçlarını kabul ederek şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

MATEMATİK DOKTORASI YAPTI

FBI raporlarına göre, 16 yaşında Harvard'a giren Kaczynski, Michigan Üniversitesinde matematik doktorası yapmıştı.

Kaczynski, eylemlerini hayatının geçtiği yerlerde gerçekleştirmişti.

Üniversite görevlilerine bombalı paketler gönderen Kaczynski, ilk bombalama eylemini büyüdüğü şehir olan Chicago'da yapmıştı. Kaczynski, iki bomba patlattığı Kaliforniya Üniversitesi Berkeley'de ders vermişti.

UNABOMBER LAKABINI ALDI

Kaczynski, hava yolu yetkililerine de bombalı paketler göndermiş, havalimanlarına bomba yerleştirmişti.

FBI, Kaczynski'ye üniversite ve hava yolları bombacısı anlamına gelen "Unabomber" lakabını takmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!