Bir haftada ikinci suikast! İranlı askerleri tek tek infaz eden kim?

Son dakika haberi... İran bir haftada ikinci suikastin şokunu yaşıyor. 22 Mayıs'ta Kudüs Gücü komutanlarından Albay Hüdayi'nin öldürülmesinin ardından dün gece de bir binbaşı uğradığı saldırıda can verdi.

Dünya 28.05.2022, 11:45
Bir haftada ikinci suikast! İranlı askerleri tek tek infaz eden kim?

Artan gıda fiyatlarından ötürü sokakların karıştığı İran peşpeşe suikastler nedeniyle de sarsıntılı günler yaşıyor. İran Devrim Muhafızları Ordusu'nda görevli Albay Hasan Seyid Hüdayi'nin 22 Mayıs'ta Tahran'da öldürülmesinin ardından bu kez bir binbaşı, İranşehr-Delgan yolu üzerinde aracının içinde saldırıya uğradı. 

Kimliği tespit edilemeyen saldırganlar uzun namlulu silahlarla ateş açtıkları Binbaşı Abbas Rah Encam'ı öldürdü. İran devlet televizyonuna açıklama yapan Sistan-Beluçistan Emniyet Müdürü Ahmed Tahiri, dün gece meydana gelen saldırı sonrası Encam'ın yaşamını yitirdiğini söyledi. 

Saldırıda İranlı binbaşının hayatını kaybettiğini, araçta bulunan eşinin de yaralandığını aktaran Tahiri, olay sonrasında kaçan saldırganlar için özel ekiplerce yakalama çalışmalarının başlatıldığını aktardı.

Suriye'de Esed rejiminin katliamları sırasında Kasım Süleymani'ye bağlı olarak çalışmış Albay Hasan Seyid Hüdayi'nin cenaze törenine katılım yoğun olmuştu. 

Geçtiğimiz hafta İran istihbaratının dış operasyon birimi olan Kudüs Gücü'nde görevli Albay Hasan Seyid Hüdayari, evinin yakınlarında aracının içinde saldırıya uğramış ve orada can vermişti. ABD basını suikasti İsrail'in üstlendiğini iddia etmişti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!