Bıontech'ten müjdeli haber! Omicron aşısı için tarih verildi

Pfizer- BioNTech, koronavirüsün yeni varyantı Omicron'a yönelik aşının mart ayına kadar ellerinde olmasını umduklarını açıkladı.

Dünya 08.12.2021, 16:28
Bıontech'ten müjdeli haber! Omicron aşısı için tarih verildi

Koronavirüsün son varyantı Omicron karşısında eldeki aşıların etkili olup olmayacağına dair soru işaretleri sürerken Almanya merkezli BioNTech ve ABD'li firma Pfizer'dan bu konuyla ilgili ilk resmi açıklama geldi.

3. DOZ AŞI İLE BİRLİKTE OMİCRON VARYANTINA KARŞI ETKİLİLİK ARTIYOR

Ortak açıklama yayınlayan firmalar, kendi ürettikleri aşının 2 dozunun Omicron karşısında daha az etkili olduğunu ama 3. dozla birlikte etkililiğin arttığını duyurdu.

'MART 2022'YE KADAR HAZIR EDEBİLİRİZ' AÇIKLAMASI'

Pfizer- BioNTech gerektiği halde yalnızca Omicron varyantına yönelik bir aşıyı da Mart 2022'ye kadar hazır edebileceklerini açıkladı.

'BİR MİKTAR GÜÇLENDİRİCİ DOZLARA İHTİYACIMIZ OLACAK'

Öte yandan Pfizer İngiltere Müdürü Ben Osborn, İngiltere'nin Covid-19 aşı kampanyasının birinci yıl dönümünde verdiği röportajda, "Bilim ve veriler bize gösteriyor ki önümüzdeki birkaç yıl boyunca yetişkin nüfusumuzda bir miktar güçlendirici dozlara ihtiyacımız olacak" dedi.

'TAHMİN EDEMEYİZ'

İnsanların güçlendirici aşılara ne kadar süre ihtiyaç duyacakları sorusu üzerine Osborn, "Bence uzun yıllar açısından bunu söylemek zor çünkü hiçbirimiz virüsün zamanla nasıl gelişeceğini tahmin edemeyiz." yanıtını verdi

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!