Bilim insanlarından korkutan uyarı: Rekor sıcaklıklar kavuracak

Bilim insanlarından korkutan açıklama geldi. 2022-2026 yılları arasında rekor düzeyde sıcaklıkların görülebileceği belirtilirken, felaketler konusunda uyarıda bulunuldu.

Dünya 11.05.2022, 13:20 11.05.2022, 13:21
Abone ol
Bilim insanlarından korkutan uyarı: Rekor sıcaklıklar kavuracak

Bilim insanları, dünyanın ortalama sıcaklıklarının sürekli arttığı gerçeğinden yola çıkarak kutup noktalarındaki hızlı ısı artışını takip etti ve endişe verici sonuçlara ulaştı.

2016 VE 2020 YILLARI KAYDEDİLEN EN SICAK YILLAR OLDU

Dünya'nın ısınmasının insan da dahil pek çok tür açısından yarattığı tehditlerin yanı sıra, gelecekte tüm dünya tehdit altında kalabilir.

Dünyanın ortalama sıcaklığı ilk olarak, 2015 yılında 19. yüzyılın ortalarında kaydedilen sıcaklıklar olarak düşünülen sanayi öncesi seviyelerin 1 derece üzerine çıktı.

Geçtiğimiz yedi yıl boyunca, küresel sıcaklıklardaki artış 1 derece çevresinde kaldı ve 2016 ve 2020, kaydedilen en sıcak yıllar oldu.

Bilim insanları, yaklaşık 1 derecelik ısınmanın geçen yıl ABD, Avrupa ve Sibirya'da  görülen benzeri görülmemiş orman yangınlarına ve şu anda Hindistan ve Pakistan'ı vuran şiddetli ısı dalgaları gibi önemli olaylara neden olduğunu söyledi.

KÜRESEL SICAKLIK ARTIŞI 1.5 DERECENİN ÜSTÜNE ÇIKACAK

Bilim insanları, önümüzdeki beş yıldan birinde küresel sıcaklık artışının 1.5 derecenin üstüne çıkma ihtimalinin çok yüksek olduğu konusunda uyardı.

Çalışma ayrıca, 2022 ile 2026 arasındaki sıcaklıkların, sanayi öncesi seviyelere göre 1.1 derece  ile 1.7 derece arasında daha yüksek olacağını gösteriyor.

Bu nedenle uzmanlar; gelecekte orman yangınları, aşırı sıcaklar, seller vb. felaketlerin sıklıkla görüleceği konusunda uyarıda bulundu.

KÜRESEL SICAKLIKLAR 2300 YILINA KADAR 50 MİLYON YILDIR GÖRÜLMEYEN SEVİYELERE ULAŞCAK

2020 yılında Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, sera gazı emisyonlarının önemli ölçüde azaltılmaması halinde, küresel sıcaklıklar 2300 yılına kadar 50 milyon yıldır görülmeyen seviyelere ulaşacak.

Çalışmanın ortak yazarlarından Profesör James Zachos'a göre, küresel ısınma nedeniyle artan sıcaklıklar, daha önce tahmin edilenden çok daha yüksek olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!