banner2

Bilim insanları sperm, yumurta ve rahim kullanmadan insan embriyosu modeli geliştirdi

İsrail'deki Wiezmann Bilim Enstitüsü'nden bilim insanları sperm, yumurta ya da rahim olmadan insan embriyosuna benzer modeller geliştirdi. Kök hücreden üretilen embriyo modellerinin, gebeliğin fazla bilgi sahibi olunmayan ilk evrelerine ışık tutması umuluyor.

Dünya 07.09.2023, 10:55 07.09.2023, 11:51
Abone ol
Bilim insanları sperm, yumurta ve rahim kullanmadan insan embriyosu modeli geliştirdi

İsrail'deki Wiezmann Bilim Enstitüsü'nden bilim insanlarının, laboratuvar ortamında kök hücrelerden elde ettiği ve 'embriyo modeli' adını verdiği model; 14 günlük gerçek bir embriyoya benziyor.

Hatta embriyo, gebelik testinde sonucun pozitif çıkmasını sağlayacak hormonları da salgılıyor. 

Nature dergisinde yayımlanan çalışamda; geliştirilen sentetik embriyo modellerinin plasenta, yumurta kesesi, koryonik kese ve diğer dış dokular da dahil olmak üzere bu aşamanın karakteristik tüm yapılarına ve bölmelerine sahip olduğu belirtildi.

Enstitütüden yapılan açıklamada, Prof. Jacob Hanna'nın öncülüğündeki araştırmacıların elde ettiği insan embriyosu modellerinin, embriyonun gizemli başlangıçlarına yeni bir ışık tutmak için benzeri görülmemiş bir fırsat sağlayabileceği vurgulandı.

"İLK AY HALA KARA KUTU"

Spermin yumurtayı dölledikten sonraki birkaç hafta içinde hücreler; bebek formu alan bir varlığa dönüşümün ilk aşamalarını oluşturuyor. 

Araştırmayla ilgili bilgi veren Prof. Hanna, "Dram ilk ayda yaşanıyor, hamileliğin geri kalan sekiz ayı çoğunlukla büyüme ile geçiyor. Ancak o ilk ay hala büyük ölçüde bir kara kutu." ifadelerini kullandı. 

Prof Hanna, kök hücreden türetilmiş insan embriyosu modelinin, bu kutuya bakmanın etik ve erişilebilir bir yolunu sunduğunu vurgularken; "Gerçek bir insan embriyosunun gelişimini, özellikle de son derece ince mimarisinin ortaya çıkışını yakından taklit ediyor." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!