Yandex Metrica

Bilim insanları şokta: İnsanlık tarihini tam tersine çevirecek keşif

Bilim insanları şokta: İnsanlık tarihini tam tersine çevirecek keşif

İspanyol araştırmacılar Neandertallerin yaşam tarzına dair yeni bilgiler buldu. Tam 50.000 yıl önce yakılan malzemeler delil olarak kullanıldı.

Dünya

13.06.2024, 12:27

Paleolitik dönemdeki insan faaliyetlerinin zamansal olarak yeniden inşası, tarih öncesi arkeolojideki en büyük zorluklardan biridir. Nature dergisinde yayınlanan bir çalışma artık yeni kanıtlar sunuyor. Araştırmacılar, insanlık tarihini tersine çevirebilecek "önemli bir keşiften" bahsediyor. 

Angeline Herrjon-Lagunilla liderliğindeki araştırma ekibi, "Paleolitik avcı-toplayıcıların oldukça hareketli olduğu öne sürülmesine rağmen, kamplar arasındaki süre ve seyahat eden grupların büyüklüğü gibi yaşam tarzlarının önemli yönleri belirsizliğini koruyor" ifadelerini kullandı.

İspanyol Burgos Üniversitesi ise, "Paleolitik alanların karmaşıklığı, insan yerleşiminin bireysel bölümlerini belirlemeyi ve aradaki zamanı netleştirmeyi zorlaştırıyor." dedi.

Çin askeri Avrupa'ya yürüyor! Piyadeler NATO sınırına dayandı: Operasyon için talimat bekleniyor Çin askeri Avrupa'ya yürüyor! Piyadeler NATO sınırına dayandı: Operasyon için... Haberi Görüntüle

52.000 BİN YIL ÖNCE...

Daha önce yapılan araştırmalar, bir grup Neandertalin bir zamanlar İspanya'da şu anda El Salt olarak bilinen bir nehir vadisinde yaşadığını göstermişti. Arkalarında diğer şeylerin yanı sıra aletler, hayvan kemikleri ve bazılaı yalnızca birkaç metre uzaklıkta olan birkaç şömine bıraktılar. Arkeologlar yeni bir tarihlendirme tekniği kullanarak yerleşim dönemini 2000 yıla varan bir hata faktörüyle yaklaşık 52.000 yıl öncesine tarihlendirdiler.

Araştırma ekibinin çalışmaları muhtemelen yiyecekleri ısıtmak ve pişirmek için kullanılan ocak ateşleri veya çukurlar üzerinde yoğunlaştı. Modern zamanlarda olduğu gibi çukurlar yine yangını kontrol altına almak için kullanıldı.

Araştırmanın bir parçası olarak arkeologlar, şöminelerin en az 200 yıldır kullanıldığını, fakat bazılarının muhtemelen onlarca yıl arayla inşa edildiğini bildirdi.

Eurofighter alarmı! Savaş uçakları Baltık Denizi üzerinde: Gördükleri yerde imha edilecekler Eurofighter alarmı! Savaş uçakları Baltık Denizi üzerinde: Gördükleri yerde imha... Haberi Görüntüle

ATEŞ ÇUKURLARI

Bilim insanları “arkeostratigrafik” analiz ve arkeomagnetik tarihleme olarak bilinen yaklaşımın bir kombinasyonunu kullanarak, şöminelerin birbirinden ne kadar uzakta inşa edildiğini belirleyebildiler. Bu amaçla dünyanın önceki manyetik alanına ait izler incelenmiştir. Yanmış malzemeler, son yangın anında manyetik alanın yönü ve/veya yoğunluğunun kaydını içerir.

Ateş çukurları arasındaki bu kadar uzun aralıkların, bu tür yerlerin birkaç nesil boyunca düzenli olarak ziyaret edildiğini gösterdiğini bulan araştırmacılar, bu nedenle, her şey Neandertallerin çok hareketli olduğunu, ancak bazı durumlarda daha uzun süreler sonra, yani bir insanın yaşam süresi içinde, daha önceki yerleşimlere geri dönebileceğini gösterdi. 

Habere Tepki Ver

2

0

2

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading