banner2

Bild gazetesi: Almanya'nın yerini aldı! Ukrayna Savaşı'nın galibi Türkiye

Alman Bild gazetesi, Türkiye'nin Rusya ile ticaret hacmini 3 kat artırdığına dikkat çekerek Almanya'nın yerini aldığına ve AB'ye giden Rus malları için merkez konumda olduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin birçok yönden durumu kendi lehin çevirdiğini belirten Bild, 'Ukrayna Savaşı'nın galibi Türkiye'dir' ifadelerine yer verdi.

Dünya 31.01.2023, 10:54 31.01.2023, 12:07
Abone ol
Bild gazetesi: Almanya'nın yerini aldı! Ukrayna Savaşı'nın galibi Türkiye

Alman Bild gazetesinde yayımlanan 'Erdoğan Putin yaptırımlarından böyle yararlanıyor' başlıklı haberde Türkiye'nin AB'ye giden Rus malları için merkez konumda olduğuna dikkat çekti. 

Bild, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin'in Ukrayna'ya karşı savaş başlatmasının ardından hem NATO hem de Kremlin ile ilişkilerini sürdürdüğünü, ayrıca, Rusya'ya yönelik yaptırımlara açıkça katılmadığını vurguladı. Rusya'dan yapılan ithalat ve ihracatın bir yılda ikiye katlandığına dikkat çeken Bild, 2022'de Türkiye'nin Almanya'nın yerini alarak Rusya'nın en büyük ticaret ortağı olduğuna dikkat çekti.

'UKRAYNA SAVAŞI'NIN GALİBİ TÜRKİYE'DİR'

Türkiye'nin birçok yönden durumu lehine çevirdiğine dikkat çeken Bild, Konstanz Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Uluslararası Ekonomik İlişkiler Profesörü Erdal Yalçın'ın görüşlerine yer verdi. 

Yalçın, "Türkiye, savaşın başından beri daha ucuz enerji kaynaklarını ithal edebildi" ifadelerini kullandı.

RUSYA'DAN İTHALAT 3 KAT ARTTI

Bild, 2022'de Türkiye'nin Rusya'dan petrol ithalatının 3 kat arttığını belirtti ve Türk restoranlarının ve mağazalarının Rusya'da son derece artış gösterdiğine dikkat çekti.

Alman gazetesi, ayrıca, AB Dış Politika Sorumlusu Joseph Borrell'in Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin derinleşmesine dair "Büyük enerji kaynağı" şeklindeki görüşlerine yer verdi ve bu ifadelerin "Ankara Rusya'ya yönelik yaptırımlar konusunda çözüm önememesi gerektiği" anlamını taşıdığını belirtti.

'TÜRKİYE ALMANYA'NIN YERİNİ ALDI'

Erdal Yalçın, Türkiye ile Rusya'nın ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmak istediğine dikkat çekerken Almanya ile ticaret yapan Rus firmaların Türk şirketlerine yöneldiğine dikkat çekti. Türkiye'nin Rusya'ya makine ve teçhizat satışıdna Almanya'nın sahip olduğu sırayı aldığına dikkat çeken Bild, açıkça Türkiye'nin Almanya'nın yerini aldığını belirtti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!