Yandex Metrica

Sitede Ara

Biden'ın 'gizli belge' krizi büyüyor! Soruşturma için özel savcı atandı

Biden'ın 'gizli belge' krizi büyüyor! Soruşturma için özel savcı atandı

ABD Başkanı Joe Biden'ın konutunda bir dizi yeni gizli belgenin bulunmasının ardından ABD Adalet Bakanı soruşturma için özel savcılık atadı.

Dünya

23.01.2024, 22:17

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, Başkan Joe Biden'ın ofisinde ve konutundan bulunan gizli belgeler ile ilgili harekete geçerek soruşturmayı yürütmesi için özel savcı atandığını bildirdi. 

ABD Başkanı Biden'ın 2 Kasım 2022'de Washington'daki Penn Biden Diplomasi ve Küresel Katılım Merkezi'ndeki ofisinde ve ayrıca Delaware'deki konutunun garajında ve kütüphanesinde devlete ait "gizli belgeler" bulunmasıyla ilgili ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, belgelere ilişkin ilk incelemeyi yapan Illinois Bölge Savcısı John R. Lausch ile basın açıklamasında bulundu. 

Garland, 4 Kasım 2022 akşamı Adalet Bakanlığından bir savcının, Ulusal Arşiv Ofisi Başmüfettişi ile temasa geçerek Beyaz Saray yetkililerinin Penn Biden Merkezi'nde "gizli" ibaresi taşıyan belgelerin bulunduğunu söyledi. 

İran'ın yeni cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan oldu İran'ın yeni cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan oldu Haberi Görüntüle

HUKUKİ PROTOKOLLERE UYGUN İNCELEME BAŞLATILDI 

"Washington DC'deki bu ofis, gizli belgeleri saklama yetkisine sahip değildi." diyen Garland, avukatların belgeleri bir arşiv tesisinde güvence altına alındığını bildirdiklerini ifade etti. 

Garland, FBI'ın da 9 Kasım'da gizli belgelerin kötüye kullanılıp kullanılmadığını araştırmak için hukuki protokollere uygun bir inceleme başlattığını söyledi. 

Katliamda açıklanan rakamlar yanlış! Dünyanın en saygın dergisi gerçek rakamı yazdı: Gazze'de katledilenlerin sayısı 37 bin değil! Katliamda açıklanan rakamlar yanlış! Dünyanın en saygın dergisi gerçek rakamı... Haberi Görüntüle

KONUTUNUN GARAJINDA GİZLİ BELGELER BULUNDU 

Yaşananlarla birlikte  "deneyimine güvendiği" Savcı Lausch'u konuyu incelemesi için atadığını ifade eden  Garland, 20 Aralık 2022'de ABD Başkanı Biden'ın özel danışmanının, bu kez Başkan'ın Delaware'deki konutunun garajında "gizli belgeler" bulunduğunu açıkladı. 

Garland, FBI'ın Biden'ın konutuna giderek belgeleri güvence altına aldığını söyledi. Diğer taraftan Lausch'un 5 Ocak'ta ilk incelemeye dair sonuçlarına ilişkin kendisini bilgilendirdiğini kaydeden Garland, şöyle konuştu:

"Lausch'un ilk incelemelerine dayanarak özel danışman düzenlemeleri uyarınca, konuya ilişkin özel bir savcının atanmasının kamu yararına olacağı sonucuna vardım."

Garland ayrıca Lausch'un Şubat 2023'te özel sektöre geçerek görevden ayrılacağını ifade ederek  Lausch ve ekibinin ilk soruşturmayı hızlı ve profesyonel biçimde yürüttüğünü söyledi. 

Akabinde Savcı Robert Hur'ü özel savcı olarak atadığını belirten Adalet Bakanı, Hur'ün savcı olarak iyi bir kariyeri olduğunu, geçmişte şiddet suçları ve finansal dolandırıcılığın yanı sıra ulusal güvenlik ve yolsuzluk gibi davalara baktığını ifade etti. 

Garland, atamanın hassas konularda bağımsızlık ve hesap verilebilirlik ilkeleri gereğince Adalet Bakanlığı tarafından teamüle uygun olarak yapıldığına dikkat çekerek  Özel Savcı Hur'e konuya ilişkin tüm kaynakların temin edileceği sözünü verdi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading