banner2

Biden'ın gizli rotası: Kiev'e isimsiz bir trenle gitti! Moskova'ya meydan okuyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın son ana kadar sır gibi saklanan Kiev ziyaretinin perde arkası ortaya çıktı. Daily Mail, Biden'ın uçağının rotasını çizerken ABD Başkanı'nın Kiev'e isimsiz bir trende gittiği öğrenildi.

Dünya 21.02.2023, 12:14 21.02.2023, 13:19
Abone ol
Biden'ın gizli rotası: Kiev'e isimsiz bir trenle gitti! Moskova'ya meydan okuyor

Ukrayna Savaşı'nın birinci yıl dönümü yaklaşırken ABD Başkanı Joe Biden'ın Kiev ziyareti dünyada büyük yankı uyandırdı. Dünya basınının 'son dakika' koduyla duyurduğu ziyaretin arka planı bugün ortaya çıktı. 

OLASI ÇATIŞMAYI ÖNLEMEK İÇİN HABER VERDİLER

Pazar sabahı 04:15'te Biden'ın uçağı havalandıktan sonra Beyaz Saray'ın Moskova'yı Kiev ziyareti ile ilgili bilgilendirdiği öğrenildi. Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise bilgiyii doğruladı ve Rusya'nın haberdar edilmesinin olası bir çatışmayı önleme amacı taşıdığını söyledi. Öte yandan Sullivan görüşmeye dair detayları ise açıklamadı. 

BIDEN'IN GİZLİ ROTASI

İngiliz Daily Mail gazetesi, Joe Biden'ın son ana kadar saklanan ziyaretinin titiz bir plana işaret ettiğini söyledi ve Biden'ın gizli rotasını açıkladı. 

CNN International ise pazar günü sabah 4:15'te başkanlık uçağın Air Force One yerine Air Forve C-32 uçağın ile Biden'ın gizlice Washington'dan ayrıldığını ve yanında kıdemli danışmanlar, bir muhabir ile bir fotoğrafçıdan oluşan bir grup bulunduğunu belirtti.

BBC, ayrıca, uçaktaki gazetecilerin gizlilik yemini ettiğini ve cep telefonlarının ellerinden alındığını iddia etti. 

DAILY MAIL UÇAĞIN ROTASINI ÇİZDİ

İngiliz Daily Mail gazetesi Putin'in uçağının rotasını ise işte, böyle çizdi:

Uçak Polonya'ya gitmeden önce Almanya'daki bir ABD üssünde yakıt ikmali yaptı. Polonya'dan Ukrayna'ya demiryolu ile giden başkanın yolculuğu tam 10 saat sürdü. Biden, trenden indikten sonra özel bir konvoyla birlikte Ukrayna lideri Zelenski'nin yanına gitti.

KİEV'E İSİMSİZ TRENDE GİTTİ

Biden'ın yanında gizli servis ajanları olmasına rağmen isimsiz bir trende yolculuk yaptığını belirten New York Times ise ABD Başkanı'nın kararının büyük bir kumar olduğunu belirtti. New York Times, Kiev ziyaretinin Moskova'ya meydan okuma olduğunu söyledi. 

CNN ise Kiev ziyaretinin uzun süre planlandığını belirtti ve 'Bu Biden'ın almak istediği bir riskti' ifadelerini kullandı. CNN gibi Daily Mail de Biden'ın aylardır Kiev'e gitmek istediğini belirtti ve nihai kararı kendisinin verdiğine dikkat çekti. 

Biden'ın günlük kıyafetlerle yola çıktığını belirten  ve ismini gizlemek isteyen ABD'li bir üst düzey yetkili ise ABD Başkanı'nın trende uyummakta zorlandığını, bu sebeple Kiev'de yapacağı konuşmaya hazırlandığını belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!