Biden'dan Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği çıkışı: Sabırsızlıkla bekliyorum

ABD Başkanı Joe Biden, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği için yaptığı başvuruyu memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Sürece güçlü destek verdiklerini belirten Biden, “Finlandiya ve İsveç'i tarihin en güçlü savunma ittifakına hızlı şekilde dahil etmek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum." ifadesini kullandı.

Dünya 18.05.2022, 21:42 18.05.2022, 22:01
Abone ol
Biden'dan Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği çıkışı: Sabırsızlıkla bekliyorum

Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında Finlandiya ve İsveç NATO üyeliği için yaptıkları başvuru dünya gündemindeki yerini koruyor. Türkiye, terör örgütlerine yardım ettikleri gerekçesiyle iki ülkenin NATO üyeliğine karşı çıkıyor.

“SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM”

ABD Başkanı Joe Biden ise iki ülkeye güçlü destek vereceklerini söyledi.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, "Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurusunu güçlü şekilde destekliyoruz ve memnuniyetle karşılıyoruz. ABD Kongresi ve NATO müttefiklerimizle Finlandiya ve İsveç'i tarihin en güçlü savunma ittifakına hızlı şekilde dahil etmek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum." ifadesini kullandı.

İki ülkenin başvurusunun önemli bir karar olduğunu belirten Biden, NATO'nun 5. maddesine bağlılıklarının sarsılmaz olduğunun altını çizdi.

“NATO DAHA DA GÜÇLENECEK”

Biden, söz konusu iki ülkenin katılımının NATO'yu daha da güçlendireceğine işaret ederek, "NATO üyelikleri değerlendirilirken ABD; Finlandiya ve İsveç ile ortak güvenliğimize tehditlere karşı güçlü durulması ve saldırıların geri püskürtülmesi konusunda çalışmayı sürdürecektir." mesajını verdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile yarın Washington'da görüşeceğini anımsatan Biden, görüşmelerde iki ülkenin NATO başvurusu ve Avrupa'nın güvenliği konusunda görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!