Biden'dan Çin'i öfkelendirecek açıklama: ABD-ASEAN ilişkilerinde yeni bir çağ açıyoruz

ABD Başkanı Joe Biden, ABD ile Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) arasındaki ilişkilerde yeni bir çağ açıldığını duyurdu. Pasifik ve ASEAN bölgesinin ABD için önemine değinen Biden, bölgeye 150 milyon dolar daha yatırım yapacaklarını açıkladı.

Dünya 14.05.2022, 00:30
Biden'dan Çin'i öfkelendirecek açıklama: ABD-ASEAN ilişkilerinde yeni bir çağ açıyoruz

ABD'den Çin'e karşı yeni hamle geldi. Biden, Washington'da ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlenen ABD-ASEAN Özel Zirvesine katılarak bir konuşma yaptı.

BIDEN'DAN DOSTLUK VURGUSU

ABD ile ASEAN ülkeleri arasındaki ilişkilerin önemine işaret eden Biden, "Sadece dostluğumuzun 45. yılını kutlamıyor, ABD-ASEAN ilişkilerinde yeni bir çağ açıyoruz." ifadesini kullandı.

"ABD İÇİN ÇOK ÖNEMLİSİNİZ"

Biden, iki gündür süren oturumlarda Kovid-19'un kontrol altına alınması ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi konuları ele aldıklarını aktararak, "Bu görüşmeler, Pasifik ve ASEAN bölgesinin ABD için ne kadar önemli olduğunu göstermiştir." yorumunu yaptı.

"Açık ve özgür bir Hint-Pasifik bölgesi" misyonlarını sürdürdüklerini belirten Biden, bölgeye 150 milyon dolar daha yatırım yapacaklarını aktardı.

Biden, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Yohannes Abraham'ı ABD'nin ASEAN Daimi Temsilciliğine aday gösterdiğini duyurdu.

ÇİN'İ DURDURMAK İÇİN KURULDU

ASEAN Çin'in yayılmacılığına karşıFilipinler, Malezya, Tayland, Endonezya ve Singapur arasında kurulan ABD destekli uluslararası örgüt olarak biliniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!