banner2

Biden cephesinde yeni gelişme: ABD basını'Skandalın fotoğrafı' ile çalkalanıyor

ABD Devlet Başkanı Joe Biden'ın evinden çıkan gizli belgelerin ardından yeni bir skandal daha ortaya çıktı. Gizli belgelerin bulunduğu evin Gizli Servis tarafından korunmadığı ortaya çıkaran fotoğraflar ABD basınında "skandalın fotoğrafı" olarak yorumlanıyor.

Dünya 18.01.2023, 10:33 18.01.2023, 12:24
Abone ol
Biden cephesinde yeni gelişme: ABD basını'Skandalın fotoğrafı' ile çalkalanıyor

Biden cephesinde sular durulmuyor. Beyaz Saray'dan cumartesi günü  yapılan açıklamada Biden'ın Delaware'deki evinde daha önce bilinenden daha fazla gizli belge bulunduğunu doğruladı. 

BELGELER 6 SAYFAYA ÇIKTI

Beyaz Saray avukatı Richard Sauber, Biden'ın özel kütüphanesinde yapılan aramada toplam 6 salyfalık gizli belge bulunduğunu söyledi. Beyaz Saray, daha önce sadece tek bir sayfa bulunduğunu açıklamıştı. 

BIDEN'IN EVİ ABD BASININDA

ABD basını ise Biden'ın yeni gizli belgelerinin bulunduğu Delaware'deki evinin görüntüleri ile çalkalanıyor. 

'SKANDALIN FOTOĞRAFI'

Biden'ın malikanesinin 2019'da çekilmiş bir fotoğrafında konutun Gizli Servis tarafından korunmadığı ortaya çıktı. Görüntüleri piyasaya süren FOX News, gizli belgeler evdeyken evin kimse tarrafından korunmadığına dikkat çekti ve çekilen kareleri "skandalın fotoğrafı" olarak nitelendirdi.

ABD basınına sızan fotoğraflarda Delaware'deki evin girişinde bir bekçi kulübesi olduğu görülürken, evin bakımsızlığı ise orada uzun zamandır kimsenin yaşamadığını gösteriyor. 

NEDEN GİZLİ SERVİS BULUNMUYOR?

Yetkililer ise fotoğrafın çekildiği dönem Başkan Yardımcılığı görevi sona eren Biden'a tahsis edilen korumaların büyük bir bölümünün yeni görevlere atandığını belirtirken o dönem evde Gizli Servis yer almamasının normal olduğuna dikkat çekiyor.

YILLARDIR KORUMASIZ

Geçmişte Gizli Servis tarafından korunan evde gizli belgelerin bulunması ve buranın yıllarca korumasız olması ise Biden'ın hatası olarak görülüyor.

Geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ABD Adalet Bakanlığı'nın başkanın eski enstitüsünün Washington ofis alanında bulunan potansiyel olarak sınıflandırılmış belgeleri gözden geçirdiğini söylemişti.

BELGELER ADALET BAKANLIĞI'NDA

Biden'ın Özel Danışmanı Richard Sauber ise belge gizli belgeler bulunur bulunmaz Biden'ın kişisel avukatlarının Beyaz Saray ve devletin ulusal arşivlerle ilgili kurumlarıyla iletişime geçtiğini belirtmişti.

Adalet Bakanlığı ise söz konusu belgeleri incelemeye almıştı.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!