banner2

Biden'a Bosna Hersek uyarısı: 'NATO varlığı güçlendirilmeli'

ABD'li senatörler Başkan Joe Biden'a Bosna Hersek konusunda uyarıda bulundu. Rusya'nın Batı Balkanları kendi nüfuz sahası olarak gördüğünü belirten senatörler, Bosna Hersek'te NATO varlığının güçlendirilmesini teklif etti.

Dünya 13.10.2022, 17:31 13.10.2022, 18:21
Abone ol
Biden'a Bosna Hersek uyarısı: 'NATO varlığı güçlendirilmeli'

ABD’de bir grup senatör, Putin'in Batı Balkanlar'ı kendi nüfuz sahası olarak gördüğü belirtilerek Başkan Biden'a çağrı yaptı. Ukrayna’daki savaşın Bosna Hersek’te Rusya tarafından desteklenen aktörleri güçlendirdiğini vurgulayan senatörler, ABD'nin Bosna Hersek'te NATO varlığını güçlendirmesini talep etti.

'NATO VARLIĞI GÜÇLENDİRİLMELİ'

Balkan News'in haberine göre Rusya’nın EUFOR’un görev süresinin uzatılmasını veto etmesi ihtimaline dikkat çeken senatörler, ABD’nin Bosna Hersek'te NATO varlığını güçlendirmesini talep etti.

'RUSYA, BATI BALKANLARI KENDİ NÜFUZ SAHASI OLARAK GÖRÜYOR'

Jeanne Shaheen, Thom Tillis, Chris Murphy ve Roger Wicker tarafından imzalanan ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a gönderilen mektupta Rusya’nın Batı Balkanlar’ı kendi nüfuz sahası olarak gördüğü ve bölgede Avrupa ile NATO’ya entegrasyona karşı olan liderlere destek sağladığı belirtildi. ABD’nin bu gelişmeleri görmezden gelmemesi gerektiğine dikkat çekilirken ABD’nin Avrupa’nın güvenliğini sağlamaya olan bağlılığının ortaya konulması yönünde çağrı yapıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!