banner2

Bharat ne demek? Hindistan'ın ismi Bharat mı oldu? Bharat anlamı nedir?

Dünyanın en kalabalık ülkesi olma yolunda ilerleyen Hindistan'ın ülke isminin değişmesi gündeme geldi. Hindistan (İndia) ismini kullanan ülke tarihsel bağı olan Bharat ismini kullanmak istiyor. G20 liderler zirvesi davetiyesinde de ülke ismini Bharat olarak değiştiği görülüyor. Yaşanan gelişmelerin ardından Bharat ne demek? Hindistan'ın ismi Bharat mı oldu? Bharat anlamı nedir? soruları pek çok kişi tarafından sorulmaya başlandı. -

Dünya 08.09.2023, 08:16 08.09.2023, 08:59
Abone ol
Bharat ne demek? Hindistan'ın ismi Bharat mı oldu? Bharat anlamı nedir?

Hindistan'da ülke adının değişemsi için ilk adımlar atıldı. Daha önce Hindistan'daki iktidar partisi "'Hindistan' İngilizler tarafından bize yöneltilen bir hakarettir ancak 'Bharat' kültürümüzün bir simgesidir." diyerek ülke adının değişebileceği sinyalini vermişti. Ülke isminin değişmesi için anayasal değişikliğe gidilmesi çağrısı gelirken G20 zirvesinde Bharat ismi kullanılmaya başlandı bile. Peki Bharat ne demek? Hindistan'ın ismi Bharat mı oldu? Bharat anlamı nedir?

HİNDİSTAN'IN ADI BHARAT MI OLDU?

Hindistan'ın adı resmi olarak Bharat olmadı. Birleşmiş Milletler (BM) Sözcü Yardımcısı Farhan Haq Hindistan'dan Bharat adıyla ilgili talep gelmesi halinde konunun görüşülebileceğini belirtti. Hindistan'da 9-10 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan G20 Zirvesi yemek davetiyesinde Hindstan yerine Bharat adı kullanıldı. İndia isminin sömürge dönemimnden kaldığı ve İngilizlerin bir dayatması olduğu ifade ediliyor. 

BHARAT NE DEMEK?

Bharat Hindistan'ın çeşitli Hint dillerindeki adı. Hindistan'ın ana coğrafyadi adından biri ve en yaygın kullanımı Bharat'tır. Hindistan anayasasında İndia ve Bharat birlikte geçmelktedir. Bharata Khanda, Hint alt kıtasının Sanskritçe adıdır. 

BHARAT ANLAMI NEDİR?

Birçok Hint dilinde Hindistan'ın adı olan "Bhārat", esasen Rigveda'da Aryavarta'nın başlıca krallıklarından biri olarak bahsedilen Vedik Bharata kabilesinin adından türetilmiştir. Ayrıca Mahabharata'daki Dushyanta'nın oğlu Bharata'nın ya da Jain Tīrthaṅkara Rishabhanatha'nın oğlu Bharata'nın adından türetildiği de söylenmektedir.

Adı, Hint mitolojisinde geçen ve tüm ülkeyi fetheden adil bir kral olarak görülen Bharata'dan gelmektedir. Bharata'nın Sanskritçe anlamı "büyük", "geniş" veya "bereketli"dir.

Hindistan Anayasası'nın birinci maddesinde, ülkenin resmi adı "Hindistan, yani Bharat" olarak geçmektedir. Bu nedenle, Hindistan'da hem "Bharat" hem de "Hindistan" kelimeleri kullanılmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!