banner2

Beyrut Limanı Patlaması davasında son dakika gelişmesi

Beyrut Limanı Patlamasında son dakika gelişmesi yaşandı. Patlamaya ilişkin soruşturma yürüten savcı 3 milletvekilinin dokunulmazlığının düşürülmesini istedi.

Dünya 02.07.2021, 16:40 02.07.2021, 18:14
Abone ol
Beyrut Limanı Patlaması davasında son dakika gelişmesi

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 4 Ağustos 2020’de meydana gelen liman patlamasına ilişkin soruşturmada, 3 milletvekilin dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

Lübnan’da yayın yapan Ennahar gazetesinin haberine göre, soruşturmayı yürüten Savcı Tarık el-Bitar, Temsilciler Meclisi’ne Sünni vekillerden Nihad Meşnuk, Gazi Zaiter ve Ali Hasan el-Halil’in soruşturma kapsamında dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talebini iletti.

Daha önce İçişleri Bakanlığı yapan Nihad Meşnuk, Lübnan’daki Sünni kesimlerin temsilcisi Müstakbel Partisi lideri ve Mükellef Başbakan Saad el-Hariri’ye yakınlığıyla biliniyor.

Savcının dokunulmazlıklarının düşürülmesini istediği vekillerin Sünnilerden oluşması dikkat çekiyor.

DEVLET GÜVENLİK MÜDÜRÜ İÇİN İDDİANAME TALEBİ

Bitar, ayrıca, vekaleten Başbakanlık görevini yürüten Hassan Diab’dan, Devlet Güvenlik Müdürü General Antuan Saliba hakkında iddianame hazırlanması için de izin istedi. 

Liman patlaması soruşturması kapsamında daha önce de eski Genelkurmay Başkanı Jan Kahveci hakkında da soruşturma talep edilmişti.

2 BİN 750 TON AMONYUM NİTRAT PATLAMIŞTI

Beyrut limanında yıllarca depolarda bekletilen 2 bin 750 ton amonyum nitrat maddesi, 4 Ağustos 2020’de limanı kullanılamaz hale getiren büyük bir patlamaya sebep olmuştu.

Patlamada, 190 kişi yaşamını yitirirken, yayımlanan bazı raporlarda kentin 3’t 1’inin yıkıma maruz kaldığı bildirilmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!