Yandex Metrica

Beyaz Saray'dan Gazze açıklaması: 'Dünya Hamas'ın 'evet' demesini bekliyor'

Beyaz Saray'dan Gazze açıklaması: 'Dünya Hamas'ın 'evet' demesini bekliyor'

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Gazze Şeridi'nde ateşkesin hayata geçmesi için Hamas'ın 'evet' demesi gerektiğini söyledi. Sullivani Hamas'ın kabul etmesi halinde hemen ateşkes olacağını ifade ederek, "Henüz resmi bir yanıt almadık. Bir cevap bekliyoruz. Arabulucular Katar ve Mısır tarafından haber bekliyoruz" dedi.  

Dünya

10.06.2024, 02:25

Soykırımcı İsrail'in ABD ve Avrupa ülkelerinin desteğiyle Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere yönelik saldırıları devam ederken iki ülke arasında ateşkes kurulmasına yönelik açıklamalar da art arda geliyor. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD medyasına Gazze Şeridi'nde ateşkes müzakerelerine yönelik açıklamalarda bulundu. 

İsrail ordusunnun Gazze Şeridi'nde soykırım yaparak sözde esirleri kurtardığı 'operasyon'a ilişkin açıklamalarda bulunan Sullivan, Biden'ın önerdiği ateşkes teklifine ilişkin konuştu. Sullivan, "Tüm rehineleri kurtarmanın açık ara en etkili, kesin ve doğru yolu, Başkan Biden'ın birkaç gün önce kamuoyuna açıkladığı, İsrail'in kabul ettiği ve şimdi Hamas'ın yanıt vermesini beklediğimiz kapsamlı bir ateşkes ve rehine anlaşması yapmaktır. Eğer Hamas bu anlaşmaya 'evet' derse ateşkes sağlanacak, rehineler evlerine dönecek, insani yardımlar artacak ve Filistin halkı için daha güzel günler yaşanmaya başlayacaktır. Dolayısıyla bizim görmek istediğimiz şey bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi, çünkü rehineleri evlerine ulaştırmanın en kesin yolu bu" ifadelerini kullandı.

Trump'tan gövde gösterisi: Suikast girişiminin ardından ilk kez halk karşısına çıktı Trump'tan gövde gösterisi: Suikast girişiminin ardından ilk kez halk karşısına... Haberi Görüntüle

"BİR CEVAP BEKLİYORUZ"

Soykırımcı İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki katliamlarını görmezden gelerek Hamas-İsrail arasındaki ateş görüşmelerine ilişkin ilerlemeyi Hamas'a bağlayan Sullivan, "Ancak gerçek şu ki tüm dünya Hamas'ın evet demesini bekliyor. Çünkü aylardır ateşkes çağrısı yapan herkes için şimdi tam zamanı. Hamas anlaşmaya evet derse yarın, hatta bugün bile ateşkes olabilir. Dolayısıyla bizim bakış açımıza göre, dünyanın bu mesajı oldukça net ve güçlü bir şekilde pekiştirmeye devam etmesi gerekiyor. Hamas'tan henüz resmi bir yanıt almadık. Bir cevap bekliyoruz. Arabulucular Katar ve Mısır tarafından haber bekliyoruz ve bu cevabı alana kadar 'anlaşmayı kabul edin' mesajını yinelemeye devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

Dolar kabusu her gün daha da büyüyor: Yeni Capitol Hill baskını artık garanti! SWIFT yerine CIPS geliyor Dolar kabusu her gün daha da büyüyor: Yeni Capitol Hill... Haberi Görüntüle

BİDEN- NETANYAHU GÖRÜŞMESİ BİLMECESİ

Sullivan, Gazze'deki soykırım nedeniyle ABD'nin adeta ödüllendirdiği İsrail Başkanı Binyamin Netanyahu'nun ABD Kongresi’ne hitap etmek için geleceği ABD’de Başkanı Joe Biden ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruya yanıt verdi. Sullivan, "Söyleyebilecek herhangi bir şeyim yok. Beyaz Saray ile ilgili bu tür ziyaretleri önceden duyurabilecek bir konumda değilim. Kongre'ye hitap etmek üzere geliyor. Biden, Netanyahu ile her zaman konuşuyor, düzenli bir iletişim var. Kendisiyle düzenli iletişim halinde olmaya devam edeceğiz. Bu konuda paylaşacak bir şeyimiz olursa mutlaka paylaşacağız." ifadelerini kullandı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

1

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading