banner2

Beyaz Saray soruları cevaplamadı! ABD Başkanı'nın ofisinde bulunan gizli belgeler yankı uyandırdı

ABD'de Başkan Joe Biden'ın kişisel ofisinde, başkan yardımcılığı görevinden kalma "gizli belgelerin" bulunmasının yankıları ülkede sürüyor.

Dünya 12.01.2023, 01:18
Abone ol
Beyaz Saray soruları cevaplamadı! ABD Başkanı'nın ofisinde bulunan gizli belgeler yankı uyandırdı

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ABD Başkanı Joe Biden'ın kişisel ofisinde "gizli belgeler" bulunmasıyla ilgili sorulan soruları yanıtsız bırakmayı tercih etti. Beyaz Saray Sözcüsü, sürecin devam ettiğini ifade ederek,henüz konuyla ilgili duyuracak başka bir bilginin olmadığını belirtti. 

Jean-Pierre'in, günlük basın toplantısında, Biden'ın Washington'daki Penn Biden Diplomasi ve Küresel Katılım Merkezi'ndeki ofisinde 2009-2017 yılları arasında başkan yardımcılığı yaptığı dönemden kalma, devlete ait "gizli belgeler" bulunmasına ilişkin sorulara verdiği yanıtlar, gazetecileri tatmin etmedi.

SÖZCÜ JEAN PİERRE VE GAZETECİLER ARASINDA GERGİN ANLAR YAŞANDI 

Biden'ın kişisel ofisinde 2 Kasım 2022'de bulunan gizli belgelerden kamuoyunun neden yeni haberdar edildiğine, bunun ara seçimlerle bir ilgisi olup olmadığına ve Başkan Biden'ın başka ofislerine de "gizli belgeler" götürmüş olabileceğine dair gazetecilerin ısrarlı soruları karşısında Sözcü Jean-Pierre ile gazeteciler arasında gergin anlar yaşandı.

"ADALET BAKANLIĞI İNCELEMESİNİ SÜRDÜRÜYOR"

Sözcü  konuyla ilgili sürecin devam ettiğini ifade ederek  Adalet Bakanlığının incelemesinin sürdüğünü belirtti. Biden'ın, dün açıkladığı gibi, belgelerin içeriğinden haberdar dile getiren Jean-Pierre, bu hususta Başkanın açıklamaları üzerine paylaşacak başka bir bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Biden'ın ofisinde gizli belgeler bulunmasına şaşırdığını açıklamasıyla ilgili bir gazetecinin "Başkan belgeleri ofise kendi getirmediğini mi söylüyor?" sorusunu Jean-Pierre, "Başkanın dediklerinin ötesine geçmeyeceğim" diyerek yanıtsız bıraktı.

Başka bir gazetecinin, eski Başkan Donald Trump'ın evinde bulunan gizli belgelerle ilgili Biden'ın "Biri nasıl bu kadar sorumsuz olabilir ki?" şeklindeki yorumunu yöneltmesi üzerine Jean-Pierre, Biden'ın konuyu gerçekten ciddiye aldığını vurguladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!