banner2

Beyaz Saray Pentagon'un Afganistan açıklamalarını yalanladı

Beyaz Saray, üst düzey yetkililerin Afganistan'da asker bırakılmasının "gerginliği tırmandıracağı" konusunda oy birliğine vardığını belirterek, konuya yönelik daha önce yapılan çelişkili açıklamaları yalanladı.

Dünya 28.09.2021, 23:47
Abone ol
Beyaz Saray Pentagon'un Afganistan açıklamalarını yalanladı

Bugün ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley'in, Senato Silahlı Kuvvetler Komitesinde Afganistan'dan çekilme sürecine ilişkin yer aldığı oturumda, "ABD Başkanı Joe Biden'ın iddiasının aksine, kendisi ve diğer komutanların yönetime Afganistan'da 2 bin 500 asker bırakılmasını tavsiye ettiklerini ancak bunun kabul edilmediğini" ifadelerini kullanmasının üzerine Beyaz Saray'dan açıklama geldi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaparak, Biden'ın Afganistan'dan çekilme sürecinde 19 Ağustos'ta ABC'ye verdiği röportaja atıfta bulunarak şu ifadelere yer verdi:

"Biden'ın ABC röportajında da söylediği gibi, Afganistan'daki savaşı bitirmek bizim ulusal çıkarımızaydı. Biden, bu konudaki tavsiyelerin ayrışmış olduğunu ancak üst düzey askeri danışmanların, önceki yönetimin yapmış olduğu anlaşmadan dolayı Afganistan'da 2 bin 500 asker bırakmanın gerilimi tırmandırmak anlamına geldiği konusunda oy birliğine vardığını söyledi. Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve (CENTCOM Komutanı) General McKenzie de bunu vurguladı."

BIDEN RÖPORTAJDA YALANLAMIŞTI

19 Ağustos'taki ABC'ye röportaj veren Biden, "Üst düzey askeri danışmanlarınız geri çekilmenin zamanlaması konusunda size tavsiyede bulundu, sizden 2 bin 500 askeri orada bırakmanızı istedi, doğru mu?" sorusu üzerine, "Hayır, böyle bir şey olmadı. Bu konuda ayrışma vardı ama bu doğru değil." ifadelerini kullanmıştı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!