Beyaz Saray'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği açıklaması: Türkiye ile çalışmaya devam ediyoruz

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği sürecinde Türkiye'nin pozisyonunu netleştirmeye gayret ettiklerini ve bu konuda Türkiye ile çalıştıklarını söyledi.

Dünya 13.05.2022, 21:18 13.05.2022, 21:35
Abone ol
Beyaz Saray'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği açıklaması: Türkiye ile çalışmaya devam ediyoruz

Sözcü Psaki, Beyaz Saray'daki günlük basın toplantısında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

"Türkiye'nin bu konudaki konumunu netleştirmeye çalışıyoruz." ifadesini kullanan Psaki, birçok NATO ülkesinin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik sürecine desteğini açıkladığını anımsattı.

Beyaz Saray Psaki, "Türkiye ve atadığı temsilciler ile çalışmaya devam ediyoruz." İfadelerini kullandı.

"NATO BAŞVURULARI İÇİN OLUMLU BİR DÜŞÜNCE İÇİNDE DEĞİLİZ"

NATO için başvuruya hazırlanan İsveç ve Finlandiya ile ilgili değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı NATO'yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK'sı, DHKPC'si İsveç'te, Hollanda'da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil." sözlerine yer vermişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!