banner2

Belçika'da sel nedeniyle milli yas ilan edildi!

Meydana gelen sel felaketinde 27 kişinin yaşamını yitirdiği Belçika'da 20 Temmuz milli yas ilan edildi. Selden etkilenen Avrupalılar yaralarını sarmaya çalışıyor.

Dünya 17.07.2021, 18:05 17.07.2021, 19:16
Abone ol
Belçika'da sel nedeniyle milli yas ilan edildi!

Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve İsviçre'yi etkisi altına alan sel ve heyelan felaketinde 133'ü Almanya'da, 27'si Belçika'da olmak üzere 160 kişi yaşamını yitirdi. Yetkililer felaketteki yaralı sayısının 618 olduğu bildirirken yüzlerce kişinin ise kayıp olduğu öğrenildi.

Sel felaketinde Almanya'dan sonra en çok kayıp vakasının yaşandığı Belçika'da 'milli yas' ilan edildi

BİR GÜNLÜK MİLLİ YAS

Belçika'daki yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 27'ye yükselmişti. Bu nedenle 20 Temmuz'da ülke genelinde bir günlük milli yas ilan edildi. 

Belçika hükümetinin, sellerde yaşamını yitirenler için aldığı karar kapsamında 20 Temmuz'da 12.00'de ülke çapında sirenler çalacak, bayraklar yarıya indirilecek, hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.

BELÇİKA'DA MİLLİ YAS NEDENİYLE BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLAMALARI İPTAL 

Belçika Başbakanı Alexander de Croo yaşanılan felaketi, "ülkemizin şimdiye kadar gördüğü en büyük felaket olabilecek sel baskınları" şeklinde tanımlarken 21 Temmuz'da koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında düzenlenecek Bağımsızlık Günü kutlamaları tümüyle iptal edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!