DOLAR
9.4791 2.90
EURO
11.0459 2.75
ALTIN
541.87 2.66
BIST
1449.95 1.20

Belçika'da hedef bu defa İslam: Camilere kısıtlamalar geliyor

1974 yılından İslam dininin resmi din statüsüne sahip olduğu olduğu Belçika'da Müslümanlar yakın takip altında. Ülkede görev yapan imamların maaşlarının Türkiye'den ödenmesine yasaklama getirilirken, onu bir dizi kural takip ediyor.

Dünya 09.10.2021, 15:23 09.10.2021, 16:12
Belçika'da hedef bu defa İslam: Camilere kısıtlamalar geliyor

Müslümanların yakından takip altına alındığı ve İslam'ın yıllardır resmi din statüsünde olduğu Belçika'da görev yapan imamların maaşlarının Türkiye'den ödenmesine yasak getirilirken, camilerle ilgili de bir kısım kısıtlama getiriliyor.

Belçika Müslüman toplumu rahatsız edecek kararları gerçekleştirmeye hazırlanırken, camilere resmi ruhsat verilmesini zorlaştıran yeni bir düzenlemeyi de hayata geçirmeye hazırlanıyor. Flaman Bölgesi Hükümeti, Türkiye'den atanmış ya da Belçikalı olup olmadığına bakılmaksızın, imamların maaşlarının Türkiye'nin maaş ödenmesini yasaklayacak. 

SKANDAL KARARLAR

Flaman hükümeti, bu düzenlemeyle camilere yurtdışından mali kaynak sağlanmasını ve yardımları da sınırlandıracağı yönünde açıklama yaptı. Söz konusu düzenleme ile birlikte ibadethane ruhsatı için 4 yıl bekleme koşulu getirilecek.

Toplumda ayrımcılık, nefret ve şiddeti teşvik etmekle suçladıkları camilerin ise ruhsatı iptal edilecek. Skandal düzenlemede, Belçikalı Müslümanların bin euroyu aşan bağışlarının kayıt altına alınması planlananlar arasında. Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne de Müslüman Din İşleri Konseyi hakkında inceleme başlattığını duyurdu.

Kendisini özgürlükçü ve demokrat olarak tanımlayan Belçika'da nüfusun neredeyse yüzde 10'u Müslümanlardan oluşuyor. Ülkedeki camilerin 62'sinde Belçika Diyanet Vakfı'na bağlı ve genellikle Türkiye'den atanan imamlar görev yapıyor.

Düzenlemeye ilişkin yazılı açıklama yapan Türkiye'nin Brüksel Büyükelçiliği "ayrımcılık" kaygısına dikkati çekti. Açıklamada, Türk toplumunun ibadetlerine hizmet veren cami derneklerinin ülkede dinin radikalleşmesini önlemeye yönelik katkı sağladığının altı çizildi. Flaman hükümeti, 2013 yılından beri yalnızca bir camiye ruhsat verdi. Bölgedeki toplam 160 camiden sadece 26'sı resmi makamlarca tanınırken 50 caminin başvurusu da beklemede.

BU İLK DEĞİL! FRANSA'DA DA BENZERİ YAŞANDI

Fransa'da Müslümanlara olan hazımsızlık devam ediyor. Fransa'da 89 camide yapılan denetlemenin sonucunda 3'te 1'i kapatıldı. Ülkede 6 caminin daha kapatılması için işlemler başlatıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?