banner2

Belarus Polonya sınırında mülteci gerginliği yaşanıyor

Belarus'tan Polonya'ya doğru yürüyüşe geçen sığınmacı grubu sınırı geçmeye çalışıyor. Polonya'nın sığınmacı geçişine engel olmak için sınıra 12 bin asker gönderdiği bildiriliyor.

Dünya 09.11.2021, 15:03 09.11.2021, 15:02
Abone ol

Polonya sınır muhafazası, büyük bir sığınmacı kitlesinin ülkelerine doğru harekete geçtiğini sosyal medya hesaplarından duyurdu. Sığınmacıların sınırda dikenli tel örgüyü geçmeye çalıştıklarını gösteren görüntüler paylaşıldı. 

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Piotr Wawrzyk de "Belarus büyük bir olay yaratmak istiyor, tercihen ateş edilmesi ve kayıpların olması isteniyor. Medya haberlerine göre Kuznica Bialostocka yakınında büyük bir provokasyon hazırlıyorlar, burada kitlesel bir biçimde sınır geçişi girişimi olacak" ifadelerini kullanmıştı.

7 SIĞINMACI ÖLÜ BULUNDU 

Belarus'taki sığınmacıların soğuk hava şartları, yetersiz gıda ve tıbbi destekten mahrum şekilde yaşamlarını sürdürmeye çalıştıkları aktarılıyor. Polonya tarafında 7 sığınmacının ölü bulunduğu iddai ediliyor. 

İnsan hakları örgütleri Polonya'yı iltica hakkına aykırı olarak sığınmacıları Belarus'a itmekle suçluyor. Polonya ise yaptıklarının yasal olduğu iddiasında. 

HUDUT KUTSALDIR, ONUN İÇİN LEH KANI AKMIŞTIR

Polonya Başbakanı Matesuz Morawiecki sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 'Polonya sınırı sadece haritada bir çizgi değildir. Hudut kutsaldır, onun için Leh kanı akmıştır.' ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!