Belarus ordusunu harekete geçirdi! Ukrayna 'Biz savaşa hazırız' dedi

Belarus Savunma Bakanlığı, silahlı kuvvetlerinin büyük çaplı bir tatbikata başladığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada tatbikatın komşu ülkeleri tehdit etmediği bildirilse de dün gerçekleşen Putin-Lukaşenko görüşmesinin ardından başlaması 'Ukrayna için yeni bir düşman mı ortaya çıktı?' sorularını akıllara getirdi.

Dünya 04.05.2022, 18:20 04.05.2022, 18:56
Abone ol
Belarus ordusunu harekete geçirdi! Ukrayna 'Biz savaşa hazırız' dedi

Belarus Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada ordunun savaşa hazır olma durumunu test etmek amacıyla büyük ve ani bir tatbikata başladığını duyurdu. 

'KİMSEYİ TEHDİT ETMİYORUZ'

Tatbikatın komşu ülkeler için tehdit teşkil tehdit etmediğine dikkat çekilen açıklamada, "Savaşa hazırlık testinin, halka açık yollarda trafiği yavaşlatabilecek kadar önemli sayıda askeri aracın hareketini içermesi planlanıyor. Sürmekte olan faaliyetler, en etkili asker eğitimi biçimlerinden biridir ve bir bütün olarak ne Avrupa toplumu için ne de özellikle komşu ülkeler için herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

UKRAYNA BELARUS'LA SAVAŞMAYA HAZIR 

Belarus'un ani tatbikat kararının ardından Kiev cephesinden açıklama yapıldı. 

Belarus'un Rus safında savaşa girmesine Ukrayna'nın hazır olduğuna dikkat çekilen açıklamada Ukrayna Devlet Sınır Teşkilatı Sözcüsü Andriy Demchenko, "Rusya Federasyonu'nun bir noktada Belarus topraklarını ve Belarus Silahlı Kuvvetleri’ni Ukrayna'ya karşı kullanabileceğini göz ardı etmiyoruz. Bu yüzden hazırız" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!