Yandex Metrica

Sitede Ara

BBC tüm gerçeği gözler önüne serdi: Akdeniz'de onlarca ölümün suçlusu Yunanistan!

BBC tüm gerçeği gözler önüne serdi: Akdeniz'de onlarca ölümün suçlusu Yunanistan!

İngiliz BBC gazetesi, Yunanistan'ın imzasının bulunduğu geri itme olaylarını analiz etti. BBC, göçmenlerden 9'unun bilerek suya atıldığını kamuoyuyla paylaştı.  

Dünya

18.06.2024, 10:30

Yunanistan Sahil Güvenliği'nin, Akdeniz'i geçmeye çalışan göçmenlere yönelik tutumunu İngiliz BBC gazetesi tekrardan gözler önüne serdi.

Yunan ekipler, son üç yıl içerisinde Akdeniz'de onlarca göçmenin ölümünden sorumlu tutuluyor. Göçmenlerin bazılarının bilerek suya atıldığı ise iddialar arasında.

Atina hükümeti ise uzun zamandır göçmenleri zorla geri göndermeye çalışmakla suçlanıyor.

İşgalci İsrail ordusu BM'ye ait okulu vurdu: Saldırıda en az 20 Filistinli hayatını kaybetti! İşgalci İsrail ordusu BM'ye ait okulu vurdu: Saldırıda en az... Haberi Görüntüle

ÖLÜME TERK ETTİLER

Söz konusu göçmenler arasında 9 kişi, Yunan karasularından zorla çıkarılmaları veya Yunan adalarına ulaştıktan sonra tekrar denize götürülmeleri sonucu hayatını kaybetti. Bu göçmenlerin kasten suya atıldığına dikkat çekildi.

Yunan Sahil Güvenliği ise göçmenler konusunda kendilerine yöneltilen tüm suçlamaları reddetti.

Savaş gemisi alacak paramız yok! Yunan medyasından itiraf niteliğinde analiz: Doğu Akdeniz'i Türklere bırakalım Savaş gemisi alacak paramız yok! Yunan medyasından itiraf niteliğinde analiz:... Haberi Görüntüle

'BİZİ DENİZE ATTILAR'

BBC, Sahil Güvenlik güçlerinin eylemleri sonucu ölümlerin yaşandığı iddia edilen olayları mercek altına alarak derin bir analiz yazısı yazdı.

2020-2023 yılları arasında 15 olay incelendi. Bu olaylar, 43 ölümle sonuçlandı. Bu olaylar sırasında göçmenler, Yunan makamları tarafından doğrudan denize atıldıklarını söyledi.

Kamerunlu bir kişi, 2021 Eylül ayında  Sisam Adası'na çıktıktan sonra Yunan güvenlik güçlerince yakalandı. "Daha yanaşmamıza ramak kala polis arkamızdan geldi." diyen Kamerunlu, yaşadıklarını şu ifadeler ile dile getirdi:

Siyah giyinmiş iki polis ve sivil kıyafetli üç polis vardı. Maskeliydiler, sadece gözlerini görebiliyorduk.

Diğer Kamerunluyla başladılar. Onu suya attılar. Fildişi Sahilli adam şöyle dedi: 'Beni kurtarın, ölmek istemiyorum.'

Sadece eli suyun üstünde kaldı, vücudu suyun altındaydı. Yavaşça eli suyun altına kaydı. Su onu yuttu.

Gazze'de İsrail ordusuna ait karargah vuruldu: Çok sayıda işgalci asker öldürüldü Gazze'de İsrail ordusuna ait karargah vuruldu: Çok sayıda işgalci asker... Haberi Görüntüle

YASALARI KİMSE DİNLEMİYOR

Yunan yasaları, sığınma talebinde bulunan tüm göçmenlerin başvurularını çeşitli adalardaki özel kayıt merkezlerinde kaydettirmelerine imkan tanıyor.

Fakat göçmenler söz konusu merkezlere ulaşmadan yakalandıklarını ve insanlık dışı davranışlara maruz kaldıklarını dile getiriyor.  İnsan hakları grupları, Avrupa'da sığınma arayan binlerce göçmenin Yunanistan'dan yasa dışı bir şekilde geri gönderildiğini vurguluyor.

Habere Tepki Ver

1

1

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading