banner2

Bayraktar TB2'ler o ülkede radara takıldı: Sınır hattında görev başlıyor

Bayraktar TB2 Batı Afrika semalarında görüntülendi. TB2'lerin Burkina Faso-Nijer hattında uçuş yaptığı belirtilirken Burkina Faso'nun operasyona başladığı iddia ediliyor.

Dünya 26.11.2022, 12:24 26.11.2022, 14:37
Abone ol
Bayraktar TB2'ler o ülkede radara takıldı: Sınır hattında görev başlıyor

Yerli ve milli Bayraktar TB2 SİHA'lar Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'da radarda görüntülendi. Burkina Faso-Nijer sınır hattında uçuş yaptığı bildirildi.

BURKİNA FASO OPERASYONA MI BAŞLADI?

Geçen yıl Türkiye'den 5 adet Bayraktar TB2 insansız hava aracı sipariş eden Burkina Faso ordu güçleri iki insansız  hava aracını teslim almıştı. Burkina Faso silahlı kuvvetlerinin Bayraktar TB2'lerle operasyona başladığı söyleniyor.

HAVA ÜSSÜNE İKİ TB2 KONUŞLANDI

Fransız medyası Radio France Internationale, Burkina Faso'nun Bobo-Dioulasso Hava Üssü'nde iki adet Bayraktar TB2  konuşlandığını bildirmişti. 

BURKİNA FASO VE TOGO'DA UÇUŞ YAPMIŞTI

1 Temmuz 2022'de Burkina Faso ve Togo semalarında Bayraktar TB2'nin uçuş yaptığı tespit edilmişti. SİHA'nın hangi ülkenin envanterine kayıtlı olduğu ise Burkina Faso'nun Türkiye'den SİHA sipariş ettiği öğrenildikten sonra anlaşılmıştı

TÜRKİYE'DE EĞİTİM ALIYORLAR

Sipariş edilen TB2'lerden üçünün  önümüzdeki aylarda Burkina Faso'ya tedarik ediliyor. Burkina Faso ordu mensupları ise şu anda Türkiye'de Bayraktar TB2 üzerine eğitim alıyor.

TÜRK SİHA'LARINA AFRİKA'DAN TALEP ÇOK

Türk SİHA'ları Afrika'da pek çok ülkenin ilgisini çekiyor. Baykar şirketi şimdiye dek Fas, Libya, Cibuti, Somali, Nijerya, Togo, Etiyopya, Cezayir gibi ülkelere SİHA ihraç etti. Tunus, TUSAŞ yapımı ANKA'yı kullanırken ANKA'ya bir sipariş de Cezayir'den gelmişti. Bunun yanında diğer Afrika ülkelerinin de özellikle Bayraktar TB2'ye ilgisi biliniyor. TB2'lerin Afrika'da 10'u aşkın ülkede kullanılmakta olduğu sanılıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!