banner2

Batı, Ukraynalı mülteciler için 9,1 milyar avro yardım toplayacak

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle ülke içinde yerlerinden edilen Ukrayna vatandaşları ile başka ülkelere giden mülteciler için düzenlenen uluslararası bağış kampanyasında toplam 9,1 milyar avro yardım taahhüdü alındı. Aynı Avrupa, kendi güvenliği karşılığında Türkiye'deki Suriyeli mülteciler için vermeyi taahhüt ettiği yardımı geciktiriyor.

Dünya 09.04.2022, 21:38 10.04.2022, 00:08
Abone ol
Batı, Ukraynalı mülteciler için 9,1 milyar avro yardım toplayacak

Avrupa Ukraynamülteciler için dev yardım kampanyası düzenliyor. Buna göre Savaş mağduru olarak Ukrayna'yı terkeden milyonlarca mülteciye 9,1 milyar avro yardım taahhüt edildi.

UKRAYNALI MÜLTECİLERE AVRUPA'DAN DEV YARDIM

Avrupa Birliği Komisyonu, yaptığı açıklamada, Polonya'nın başkenti Varşova'da "Ukrayna için ayağa kalk" adı altında küresel bağış kampanyası düzenlendiğini duyurdu.

Açıklamada, dünya çapında hükümetler, şirketler ve bireylerin, Ukrayna içinde yerlerinden edilmişlere ve Ukraynalı mültecilere toplam 4,1 milyar avro mali destek sağlamayı vadettiği, çeşitli Avrupa finans kuruluşlarının da 5 milyar avroluk kredi ve hibe sağlamayı taahhüt ettiği bilgisi verildi.

Söz konusu mali desteğin 1,8 milyar avroluk kısmının Ukrayna içinde yerlerinden edilen insanlara, geriye kalanının da sınırdaki AB üyesi ülkeler ile Moldova'daki mültecilere yardım sağlanmasında kullanılacağı bildirildi.

"DAHA FAZLASI GELECEK"

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yaptığı açıklamada, "Ukrayna İçin Ayağa Kalk kampanyası, Ukrayna içinde ve dışında bombalardan kaçan insanlar için 9,1 milyar avro topladı." ifadesini kullandı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının da 1 milyar avroluk ek kredi taahhüdünde bulunduğunu belirten von der Leyen, "Daha fazlası gelecek. Destek vermeye devam edeceğiz. Bombalar durduğunda, Ukrayna halkının ülkelerini yeniden inşa etmesine yardım edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Savaş nedeniyle şimdiye kadar AB ülkelerine 4 milyondan fazla Ukraynalı sığınırken, ülke içinde de 6,5 milyon kişi evini terk etti.

AVRUPA SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN VERDİĞİ SÖZDE DURMADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devalı AB'nin sözlerini yerine getirmediğini belirterek, Brüksel'i gerektiği kadar yardım etmemekle eleştiriyor. AB ise şu ana kadar Türkiye'ye taahhüt ettiği 6 milyar avrodan yaklaşık 3.5 milyar avrosunu gönderdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!