banner2

Başkonsolosluk gerilimi büyüyor! Rusya, Almanya'nın girişimlerine tepkisiz kalmayacak!

Almanya yönetiminin, Rusya'ya ait ülkedeki 4 başkonsolosluğunu kapatma kararına tepki gösteren Moskova kararın tepkisiz kalmayacağını bildirdi.

Dünya 01.06.2023, 01:50 01.06.2023, 02:03
Abone ol
Başkonsolosluk gerilimi büyüyor! Rusya, Almanya'nın girişimlerine tepkisiz kalmayacak!

Almanya'nın 4 Rus başkonsolosluğunu kapatma kararı iki ülke arasında gerilime neden oldu. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Almanya'nın 4 Rus başkonsolosluğunu kapatma kararının tepkisiz kalmayacağını duyurdu.

"DOSTÇA OLMAYAN BİR ADIM"

Bu kararın "dostça olmayan" bir adım olduğu ve ikili ilişkileri bozmayı amaçladığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Rus tarafı, Berlin'in sürekli kışkırttığı gerilimden suçu kendisinden atma yönündeki girişimlerini kesinlikle reddediyor. Alman yönetimini durmaya bir kez daha çağırıyoruz. Düşmanca siyaset sergileyen Berlin'in yönünü kaybettiği açık. Almanya, ikili ilişkilerin bozulmasından sorumlu olduğunu anlamalıdır. Berlin'in, pervasızca kışkırtıcı eylemleri gerekli tepkisiz kalmayacak."

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, bugün yaptığı açıklamada, Rusya'da asgari düzeyde diplomatik varlığı sürdürmeyi hedeflediklerini ve 3 Alman başkonsolosluğunun kasım sonuna kadar kapatılacağını belirterek, "Bu nedenle Almanya'da faaliyet gösteren 5 (Rus) başkonsolosluğundan 4'ünün faaliyet izninin geri alınmasına karar verdik." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!