banner2

Başkan adayından Biden'e İsrail tepkisi: İç meselelerine karışma!

ABD'de 2024 başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçi Parti'den aday olan Nikki Haley, Başkan Joe Biden'ın İsrail'deki tartışmalı yargı reformuyla ilgili tutumuna eleştiride bulunarak Biden'ın İsrail'in iç meseleleriyle ilgilenmemesi gerektiğini belirtti.

Dünya 30.03.2023, 22:00
Abone ol
Başkan adayından Biden'e İsrail tepkisi: İç meselelerine karışma!

Haley''in konuya ilişkin Twitter'dan yaptığı paylaşım şöyle:

"Joe Biden'ın, İsrail'e tamamen kendi iç meseleleriyle ilgili bir konuda ders vermesi çok çirkin. İsrail hükümetinin bizim kendi Yüksek Mahkememizi ilgilendiren meseleler hakkında Amerika'ya baskı yapmasını asla istemeyiz, onlar da bunu yapmaz zaten. İsraillilerin buna kendilerinin karar vermesine izin vermeliyiz."

NETANYAHU'YU UYARMIŞTI

ABD Başkanı Biden, tartışmalı yargı düzenlemesi nedeniyle ülke çapında protestolara sahne olan İsrail'de yaşananlardan endişe duyduğunu belirtmiş ve bu konudaki mesajını Netanyahu'ya ülkesinin İsrail'deki büyükelçisi yoluyla ilettiğini söylemişti.

Biden, kendisine yöneltilen İsrail'in içişlerine karıştıkları yönündeki iddiaları da reddetmişti.

Haley, daha önce, ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisiyken ülkesinin Tel Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması kararının ertesinde buna karşı çıkan ülkeleri not ettiğini söylemişti.

Halley ayrıca ABD'nin "kuyusunu kazan" ülkelere milyar dolarlar verdiklerini iddia ederek bu ülkelerin bazılarının "Amerikan askerlerini öldürmeye çalışan teröristleri desteklediğini" iddai etmişti.

Haley, "Pakistan, Irak, Filistin ve hatta komünist Küba ve Çin'e dış yardım veriyoruz. Dostlar satın almaya çalışmayı bırakmalıyız." ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!