banner2

Baltık ülkelerinden Rus turistlere yasak! Schengen'i olanlar giremeyecek

Schengen vizesine sahip Rus vatandaşlarının 19 Eylül itibariyle Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya'ya girişinin kısıtlanacağı açıklandı.

Dünya 08.09.2022, 17:53
Abone ol
Baltık ülkelerinden Rus turistlere yasak! Schengen'i olanlar giremeyecek

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, düzenlediği basın toplantısında 'Letonya, Litvanya ve Polonya ile beraber turizm amaçlı seyahat etmek isteyen Rus vatandaşların girişine önemli ölçüde kota koymak istiyoruz' diye konuştu. 

Kallas, kamyon şoförleri, diplomatlar ve insani nedenlerle seyahat edenler de dahil olmak üzere kısıtlama uygulanacağını kaydetti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ SEBEBİYLE GİRİŞLERİ KISITLANACAK 

Kısıtlamanın nedenlerinden birinin güvenlik önlemleri olduğunu belirten Kallas,19 Eylül’den itibaren Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya’ya girişlere kısıtlama getirileceğini duyurdu.

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu da, Rus vatandaşların Estonya'ya gelmemesi önerisinde bulunarak, "Burada hoş karşılanmıyorsunuz." ifadesini kullandı.

KISITLAMA 19 EYLÜL'DE BAŞLAYACAK 

İçişleri Bakanı Lauri Laanemets, 19 Eylül'ü işaret ederek, o tarihten itibaren Schengen vizesine sahip Rus vatandaşlarının turizm, spor veya kültür amacıyla Estonya'ya giriş yapamayacağını söyledi.

Bakanlık, bu kararla her gün gelen 400-500 Rus ziyaretçi sayısının 100'e düşeceğini tahmin ediyor.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, daha önce Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Avrupa’yı ziyaret etmek insani bir hak değil, bir ayrıcalıktır." ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!