banner2

Baltık Denizi'nde tansiyon yükseliyor! NATO Rusya'ya rest çekti: Savaş gemileri girdi

Rusya Baltık ülkesi İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya girme ihtimaline 'nükleer silah' tehididi ile karşılık verdi. Bu tehdidin ardından NATO'dan flaş bir hamle geldi. NATO savaş gemileri Baltık Denizi'ne girdi. Rutin operasyonlar ve eğitimler gerekçe gösterildi.

Dünya 15.04.2022, 16:27 15.04.2022, 17:28
Abone ol
Baltık Denizi'nde tansiyon yükseliyor! NATO Rusya'ya rest çekti: Savaş gemileri girdi

Rusya'nın Ukrayna'ya saldıırıları devam ederken İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya gireceğinin sinyallerini verdi. Rusya bu açıklamanın ardından Baltık ülkesi Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya girmesi halinde  'nükleer silah' tehdidinde bulundu.

RUSYA'NIN TEHDİDİNİN ARDINDAN NATO'DAN FLAŞ HAMLE

Rusya'nın son tehdidi üzerine NATO harekete geçti. Savaş gemilerinin rutin operasyonlar ve eğitimler yürütm amacıyla Baltık Denizi'ne girdiğini duyurdu.

NATO'dan yapılan yazılı açıklamada, "Daimi Denizcilik Grubu 1" (SNMG1) ve "Daimi NATO Mayın Önlemleri Grubu 1"den (SNMCMG1) gemilerin, Baltık Denizi'ne açıldığı bildirildi.

'GÜVENİLİR VE YETENEKLİ SAVUNMA KABİLİYETİNİ SÜRDÜRMEK İÇİN...'

Açıklamada, Baltık Denizi'ne sınır müttefik ve ortak ülkelerle tatbikatlara katılacak gemilerin, NATO'nun anlaşma yükümlülüklerine uygun olarak "güvenilir ve yetenekli savunma kabiliyetini sürdürmek" için bu bölgede düzenli olarak yürütülen faaliyetin parçası olacağı kaydedildi.

Her iki grubun da çeşitli müttefik ülkelerden gelen gemilerden oluştuğu, tatbikatlara katılımdan operasyonel görevlere kadar farklı işlevleri yerine getirmek için NATO'nun sürekli kullanımına açık olduğu belirtildi.

Açıklamada, ayrıca söz konusu grupların NATO bünyesindeki en yüksek hazırlığa sahip askeri güç olan Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti'nin (VJTF) parçası olduğu da vurgulandı.

NE OLMUŞTU?

NATO'nun sözkonusu açıklamalarının eski Rusya Başbakanı ve Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Vekili Dimitri Medvedev'in Baltık bölgesini işaret eden açıklamalarından sonra gelmesi dikkat çekti.

Medvedev, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için başvuru yapması durumunda Rusya'nın Baltık Denizi'ndeki askeri varlığını güçlendireceği ve bölgeye nükleer silah gönderebileceğini kaydetmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!