banner2

Balkanlarda savaş kapıda! Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic'ten ordu ve polise "hazır ol" emri

İki Balkan ülkesi Sırbistan ve Kosova arasında bir süredir devam eden gerginlik sonrası Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'ten flaş bir hamle geldi. Aleksandar Vucic'in bu gece itibarıyla ordu ve polise "hazır ol" emri verdiği bildirildi.

Dünya 27.12.2022, 07:35 27.12.2022, 10:23
Abone ol

Balkanlarda Sırbistan ve Kosova arasında bir süredir devam eden gerginlik en üst seviyeye ulaşırken Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, orduya "en yüksek savaş hazırlığında" olmaları talimatı verdi.

Savunma Bakanı Milos Vucevic, Aleksandar Vucic'in, Sırbistan ordusuna "en yüksek savaş hazırlığında" olmaları talimatı verdiğini ifade etti. Savunma Bakanı Milos Vucevic, bunun gereken durumda silahlı çatışma anlamına gelebileceğini belirtti.

''KOSOVA KENDİ BAŞINA HAREKET EDİYOR''

Paniğe gerek olmadığını  belirten Savunma Bakanı Vucevic, "Ancak endişe için yer var. Belli ki sadece Sırbistan sorunların siyasi anlaşma ile çözüleceğine inanıyor. Karşı taraf (Kosova) sürekli olarak kendi başına hareket ediyor." ifadelerini kullandı.

HEDEF SIRPLARI KORUMAK

İçişleri Bakanı Bratislav Gasic ise, Cumhurbaşkanı Vucic'in polislere de "hazır ol" emri verdiğini kaydederek, Kosova'daki Sırpların korunmasının hedeflendiğini aktardı.

BARİKATLAR HALA KALDIRILMADI

Kosovalı Sırpların eski Sırp polis memuru Dejan Pantic'in gözaltına alınmasına tepki olarak Kosova'nın kuzeyinde 10 Aralık'tan bu yana kurduğu barikatlar hala kaldırılmadı. Son yaşanan olaylar Kosova ve Sırbistan arasındaki gerginliği yeniden tırmandırdı.

Sırbistan'ın genelkurmay başkanını sınır bölgesine göndermesinin ardından Kosova'nın kuzeyinde dün gece meydana gelen silahlı saldırı sonucu iki ülke karşı karşıya gelirken, NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü (KFOR), gün içerisinde yaptığı açıklamada, saldırı olayının soruşturulduğunu belirtti.

Pantic'in gözaltına alınmasına tepki gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık'tan bu yana 17 gündür ve Bernjak sınır geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

AB, NATO ve ABD, Kosova'nın kuzeyindeki gerginliğin düşürülmesi ve barikatların kaldırılması çağrısı yaptı.

KOSOVA'DA MEDYA ÇALIŞANLARINA SALDIRI

Öte yandan Kosova'nın kuzeyindeki yerel bir televizyon ekibine maskeli kişilerce taşlı saldırı düzenlendi.

Kosova Gazeteciler Derneği AGK), Kosova'nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı Zubin Potok Belediyesine bağlı Zupç köyünde, maskeli kişiler tarafından "Klan Kosova" televizyonu çalışanlarına yönelik yapılan taşlı saldırıya tepki gösterdi.

Bunun, aralık ayı içerisinde Kosova'nın kuzeyindeki medya çalışanlarına 4. saldırı olduğu ifade edilen açıklamada, "Bugün Zupç köyünde gazeteciler Qendresa Bellagoshi, Drin Demiri, kameraman Agon Bejtullahu ve şoför Elsad Sinani'den oluşan ekip taşlı saldırıya uğradı. Otomobilin kırılan camlarından hafif yaralanan gazeteci Bellagoshi ve şoför Sinani tedavi altına alındı." ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!