banner2

Balkanlarda savaş alarmı! Sırbistan Kosova sınırına yeni barikatlar kurdu

Sırbistan ve Kosova arasında gerilim yeniden tırmanıyor. Kosova polisi, Kosova'nın kuzeyindeki Kuzey Mitrovica ve Zveçan belediyelerinde Sırpların iki yeni barikat kurduğunu bildirdi.

Dünya 28.12.2022, 08:50 28.12.2022, 09:20
Abone ol
Balkanlarda savaş alarmı! Sırbistan Kosova sınırına yeni barikatlar kurdu

Rusya ve Ukrayna savaşının ardından bu kez de Sırbistan ve Kosova arasındaki ipler kopma noktasına geldi. Balkanlardaki tehlikeli gerginlik devam ediyor. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'ın ordusu ve polisine 'hazır ol' emri verdikten sonra bu kez de sınıra barikatlar kuruldu.

KAMYON VE TRAKTÖRLERLE BARİKAT KURULDU

Sırbistan medyasında yer alan haberlerde Merdare yakınlarındaki Kursumlija Köyü sakinlerinden yaklaşık 20 kişilik bir grubun, kamyon ve traktörlerle barikat kurduğu ifade edilirken, sınır bölgesinde trafiğin durduğu belirtildi. Son günlerde sıkça kullanılan Niş-Priştine karayolunda uzun kuyruklar oluştu. Yerel medyada da yolun Avrupa'dan Kosova'ya gelen gurbetçilerin ülkelerine geçişlerini engellemek için kapatıldığı iddia edildi.

KOSOVA'DAN AÇIKLAMA: SINIR NOKTASI KAPATILDI

Kosova Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Sırp suç örgütleri Merdare'deki sınır noktasını kapattı. Hareket halinde olan tüm gurbetçilerin, Kosova kurumlarından ikinci bir duyuru gelene kadar diğer sınır noktalarını kullanmalarını öneriyoruz." ifadelerine yer verdi.

VUCİC'TEN ODUYA ZİYARET

Öte yandan orduya ve polise 'hazır ol' talimat veren Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, dün gece Sırbistan Ordusu mensuplarını ziyaret etti. Vucic, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı; "Kraljeva ve Raska arasında bir yerde. Sırbistan Ordusu birliklerini ziyaret ettim ve Kosovalı Sırpların temsilcileriyle toplantı için yola devam ediyorum. Adalet ve gerçeğe inanıyorum ama Sırpların gücüne ve kararlılığına daha çok." 

OLAYIN GEÇMİŞİ

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic'in gözaltına alınmasıyla bir süredir iki ülke arasında gerilim yaşanıyor. Gözaltı kararına tepki gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık'tan bu yana Jarinje ve Bernjak sınır geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutarken, bugün itibarıyla yeni barikatlar da kuruldu. Sırbistan, 2008'de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı kendi toprağı olarak görüyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!