Yandex Metrica

Balkanlarda ne oluyor? Rusya'dan destek alan Sırplar Bosna'yı parçalamayı mı hedefliyor?

Balkanlarda ne oluyor? Rusya'dan destek alan Sırplar Bosna'yı parçalamayı mı hedefliyor?

Ukrayna ateşi Bosna'ya mı sıçrayacak! 11 Temmuz'un "Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü" ilan edilmesi talep edilen karar tasarısı BM Genel Kurulu'nda kabul edilmesiyle birlikte telaşa kapılan Sırbistan soluğu Putin'in yanında aldı. Rusya'dan destek alan Sırplar Bosna'yı bölmek için harekete geçebilir.

Dünya

09.06.2024, 16:20

Rusya ile Batı arasındaki cephe çatışması ve bölgenin çözülmemiş sorunları nedeniyle Ukrayna "ateşinin" Balkanlar'a ve özellikle Bosna'ya da sıçrayacağı düşünülüyor. 

Sırp ulusunun birliğini yansıtmayı amaçlayan 1. "Pan-Sırp Ulusal Meclisi" Belgrad'da düzenlendi. Bu toplantı, BM'nin 11 Temmuz'u Srebrenica soykırımını anma günü olarak ilan eden kararına Sırpların tepkisi olarak duyurulmuştu. Toplantıya Sırbistan ve Sırp Cumhuriyeti'nin siyasi liderlerinin yanı sıra Karadağ ve Kuzey Makedonya'dan Sırpların siyasi temsilcileri de katıldı.

Suikastta PKK detayı! Trump'ın saldırganı YPG destekçisi ANTIFA üyesi çıktı Suikastta PKK detayı! Trump'ın saldırganı YPG destekçisi ANTIFA üyesi çıktı Haberi Görüntüle

BOSNA'NIN PARÇALANMASI HEDEFLENİYOR

Etkinlikler, Sırbistan Patriği Porfirio'nun önde gelen Aziz Sava kilisesinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milorad Dodik'in huzurunda yapılan dua töreniyle başladı. Bunu, Aleksandar Vucic, Milorad Dodik ve Patrik Porfirio'nun katılımıyla Sırbistan ve Sırp Cumhuriyeti hükümetlerinin ortak toplantısı izledi. İki hükümetin ortak toplantısında "Ulusal ve Siyasi Hakların Korunması ve Sırp Halkının Ortak Geleceği" konulu bildirge taslağı oybirliğiyle kabul edildi.

Sırbistan cumhurbaşkanı, bildirgede Bosna'nın parçalanmasından bahsedilmediğini ve Bosna devletinin biçimini belirleyen 1995 tarihli Dayton anlaşmasına itiraz edilmediğini söyledi. "Bu konular Sırp Cumhuriyeti liderliğini ilgilendiriyor" diyen Vucic, Dodik'e hitaben, konuyu büyük bir titizlikle ele almasını ve huzuru bozmamak için diğer taraflarla görüşmesini istedi. Bildiri 90 gün içinde Sırbistan ve Sırp Cumhuriyeti parlamentolarında oylamaya sunulacak.

Köstebek krizi! O ülkenin ajanı CIA'in içine sızmış! Müttefiklerin arası açılıyor Köstebek krizi! O ülkenin ajanı CIA'in içine sızmış! Müttefiklerin arası... Haberi Görüntüle

RUSYA'DAN DESTEK GELDİ

Sırpların ulusal meclisinin gerçekleşmesi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından bir mektupla memnuniyetle karşılandı. "Kahraman Sırp halkı, yeni-sömürgeci köleleştirmeye tolerans göstermeyeceğini açıkça göstermiştir. İşte bu yüzden Batı, Sırpları cezalandırmaya, onları özgürlüklerinden mahrum etmeye, onları asıl yurtlarından etmeye, kendi fikirlerini ifade etme hakkından vazgeçmeye, bağımsız bir politika uygulamaya zorlamaya çalışıyor, onları parçalamaya çalışıyor. ve bunların çözülmesi. Lavrov mektubunda, Sırp halkı ve diğer liberal uluslarla birlikte yeni bir dünya düzeni inşa etmeye devam edeceğiz" dedi.

Milorad Dodik'in üç gün önce Saint Petersburg'da olduğu ve burada Dünya Ekonomik Forumu oturum aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştüğü kaydedildi. Toplantının ardından Dodik, Sırpların Bosna'nın bünyesinde kalmak istemediğini belirterek, Sırp Cumhuriyeti'nin Bosna-Hersek'ten ayrılması konusunda referandum düzenleneceğini yineledi.

Ancak bunun ne zaman gerçekleşeceğini belirtmekten kaçındı ve öncelikle diğer iki ülkeyle (Bosnalı Müslümanlar ve Hırvatlar) Bosna'nın barışçıl bir şekilde dağılması için bir anlaşmaya varılması için çaba gösterileceğini belirtti. 1. "Pan-Sırp Ulusal Meclisi" etkinlikleri, şehir merkezinde geleneksel Sırp folklor dansları ve akşam havai fişek gösterileriyle tamamlanacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

1

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading